1 - 10 z 12
Od 2008 r. polityka bezpieczeństwa Szwecji budzi niemałe zainteresowanie. Państwa NATO miały nadzieję na przystąpienie tego kraju do Sojuszu. Rosja dążyła zaś do przekonania Sztokholmu, że lepiej będzie, jeśli…
Polska należy do tych nielicznych państw europejskich, których istotna część dziedzictwa kulturowego znajduje się poza ich obecnymi…
W ostatnich latach w regionie nordycko-bałtyckim wzrosło zainteresowanie koncepcją bezpieczeństwa całościowego, wywodzącą się z zimnowojennej doktryny obrony totalnej. To rezultat większego skupienia państw regionu na…
Finlandia postrzega Rosję jako źródło zarówno szans, jak i zagrożeń.
Państwa bałtyckie z perspektywy Zachodu i Rosji często traktowane są jako spójny region. Jednak odmienne potencjały gospodarczo-demograficzne, kultury strategiczne i położenie geograficzne wpływają na różnice w ich modelach obronnych.…
Przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO długofalowo podniosłoby poziom bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, zmieniając polityczno-wojskową nierównowagę korzystną obecnie dla Moskwy. Jest jednak mało prawdopodobne, aby w…
Norwegia jest obecnie jedynym „starym” krajem członkowskim NATO, dla którego tradycyjny wymiar obrony zbiorowej NATO ma duże znaczenie.
W Szwecji trwają najbardziej burzliwe dyskusje na temat polityki obronnej i kierunku reformy sił zbrojnych od zakończenia zimnej wojny, a Sztokholm stoi przed wyzwaniem znalezienia nowej formuły zapewnienia swojego bezpieczeństwa…
Raport ma na celu analizę stanu i perspektyw współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności wybranych państw obszaru od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego: państw nordyckich, państw bałtyckich, partnerów Polski z Grupy…
Po upadku komunizmu i odzyskaniu niepodległości państwa postkomunistyczne musiały zmierzyć się z wieloma problemami, w tym z szeroko rozumianym rozliczeniem
z przeszłością. Kwestia ta obejmuje wiele spraw: od niwelowania…