Analizy

Uruchomiono chorwacko-węgierski łącznik gazowy

3 sierpnia uruchomiono interkonektor gazowy pomiędzy Chorwacją a Węgrami. Łącznik jest pierwszym zrealizowanym elementem korytarza gazowego Północ–Południe, który zakłada połączenie terminalu LNG w Świnoujściu, przez Czechy, Słowację i Węgry, z terminalem Adria LNG w Chorwacji. Na obecnym etapie łącznik ma znaczenie lokalne i przede wszystkim znacząco zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Chorwacji.
Łącznik między chorwacką Slobodnicą a węgierskim Városföld o długości 293 km ma przepustowość 6,5 mld m3 rocznie. Gaz może być przesyłany w obu kierunkach. Operatorami interkonektora są chorwacki państwowy operator gazowy Plinacro oraz węgierski Földgázszállító, który jest spółką zależną koncernu MOL. Budowa łącznika była współfinansowana przez UE w ramach Europejskiego Planu Odbudowy Gospodarczej. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 395 mln euro.
Na obecnym etapie łącznik przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Chorwacji, która dotychczas posiadała tylko jeden łącznik ze Słowenią, i będzie służyć realizacji dostaw ok. 1 mld m3 gazu rocznie do tego państwa (dostawcami są ENI oraz E.ON). Umożliwiło to Chorwacji całkowitą rezygnację z dostaw gazu realizowanych przez firmy rosyjskie. Interkonektor ma mniejsze znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier, które mają już połączenia z Ukrainą, Austrią i Rumunią. Niemniej wzmocni pozycję Węgier jako lokalnego hubu gazowego i pozwoli maksymalizować zyski z tytułu tranzytu oraz eksploatacji magazynów gazowych.
W perspektywie długoterminowej znaczenie łącznika może wzrosnąć w związku z planami budowy terminalu LNG na chorwackiej wyspie Krk. Wówczas łącznik stałby się istotną częścią nowego szlaku dostaw gazu do państw Europy Środkowej (w ramach koncepcji korytarza gazowego Północ–Południe). <dab>