1 - 10 z 19
Traktat pokojowy z Trianon, który w 1920 r. przypieczętował utratę przez Węgry dwóch trzecich terytorium, jest do dziś postrzegany jako największa tragedia narodowa. Rozpad wielonarodowego Królestwa Węgier, w…
Od 2016 roku to Czechy mają najniższy poziom bezrobocia spośród państw UE, a od jesieni 2017 roku – państw OECD. Zaskoczyło to wielu obserwatorów, zwłaszcza w Europie Zachodniej, gdyż byłe państwa…
Słowacja przechodzi przez okres poważnych zmian społecznych i politycznych. Zabójstwo dziennikarza śledczego Jána Kuciaka w lutym 2018 roku zaktywizowało znaczną część społeczeństwa, czego skutkiem…
W opracowaniu zaprezentowano stan i perspektywy rozwoju połączeń kolejowych pomiędzy Chinami i państwami Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem roli Europy Środkowej.
Wojna ukraińsko-rosyjska skłoniła Bratysławę, Pragę i Budapeszt do nowego spojrzenia na wschodnie sąsiedztwo. Współpraca z Ukrainą nabiera nowej dynamiki, choć w dalszym ciągu w polityce wschodniej Czech, Słowacji i Węgier priorytetowo…
Zsumowane wyniki państw Grupy Wyszehradzkiej sytuują je na pozycji najważniejszego partnera handlowego Niemiec.
W regionie trwają prace nad szeregiem projektów jądrowych. Dotyczą one zarówno modernizacji istniejących elektrowni, jak i nowych obiektów.
Główne elementy transformacji środkowoeuropejskich rynków gazu, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na rynkach Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Viktor Orbán dokonał w państwie zmian na dużą skalę, podważających dotychczasowy porządek gospodarczy i polityczny.
Systemy międzynarodowej współpracy rozwojowej poszczególnych państw Grupy Wyszehradzkiej w większości przypadków istnieją dopiero od dekady.