Analizy

Koalicja kontynuacji w Bawarii

6 listopada w parlamencie związkowym Bawarii koalicja CSU i Wolnych Wyborców (Freie Wähler – FW) wybrała dotychczasowego premiera landu Markusa Södera (CSU) na kolejną kadencję. Koalicja dysponuje większością 112 z 205 deputowanych. Jest to drugi rząd koalicyjny w Bawarii w okresie ponad pięćdziesięciu lat. W nowym gabinecie FW uzyskali trzy ministerstwa, w tym stanowisko wicepremiera i połączony resort gospodarki, energetyki i rolnictwa dla przewodniczącego partii Huberta Aiwangera. Oprócz tego FW będą zarządzać ministerstwami edukacji i środowiska. Zmiana rządów w Bawarii nie wpłynie na układ sił w Bundesracie, w którym wielka koalicja CDU/CSU-SPD rządząca RFN i tak nie dysponuje większością.

W umowie koalicyjnej partie zobowiązują się do prowadzenia zrównoważonego budżetu, rozwoju infrastruktury drogowej (400 mln euro do 2020 roku), zatrudniania rocznie 500 nowych policjantów, budowy żłobków i przedszkoli, zatrudnienia dodatkowych 5000 nauczycieli oraz przyznania dodatkowego wsparcia dla rodzin. Ważnym elementem kampanii wyborczej CSU była zapowiedź koalicji wybudowania do 2025 roku 10 000 nowych mieszkań komunalnych. Ponadto ugrupowania zamierzają m.in. utworzyć landową agencję ds. energii i ochrony klimatu oraz odłożyć, zgodnie z postulatem FW, decyzję o rozbudowie lotniska w Monachium. Utworzono także nowe ministerstwo ds. cyfryzacji.

 

Komentarz

  • Zbieżność programowa CSU i FW oraz stabilna większość w parlamencie gwarantują kontynuowanie dotychczasowej polityki w Bawarii. Jest ona oparta na łączeniu wartości takich jak tradycyjny model rodziny, odwoływanie się do chrześcijaństwa, wzmacnianie bezpieczeństwa wewnętrznego, z rozwojem gospodarczym i prorodzinną polityką socjalną. Jednocześnie nowy rząd będzie aktywniej zajmował się ochroną środowiska, m.in. zobowiązując się do ochrony klimatu w konstytucji Bawarii oraz wyznaczając landowe cele klimatyczne (zużycie poniżej dwóch ton CO2 rocznie na osobę do 2050 roku). Ma to pozwolić na odzyskanie utraconego na rzecz partii Zielonych elektoratu (170 tys. głosów) przed wyborami samorządowymi, które odbędą się w Bawarii w 2020 roku.
  • Sprawne powołanie rządu zwiększa szanse premiera landu Södera na objęcie również przewodnictwa w partii. Obecny przewodniczący i jednocześnie szef federalnego MSW Horst Seehofer musi się liczyć z presją bazy partyjnej na jego szybkie ustąpienie. Zarzuca mu się m.in. osłabienie CSU poprzez konflikt z Angelą Merkel o politykę migracyjną latem br. Do grona głównych kandydatów na jego następcę, oprócz Södera, zalicza się Manfreda Webera – obecnego wiceprzewodniczącego partii, notabene ubiegającego się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Presja na rozliczenia personalne po najsłabszym od 1950 roku wyniku ugrupowania w wyborach landowych wzrosła dodatkowo po ogłoszeniu przez kanclerz Angelę Merkel rezygnacji z ponownego ubiegania się o przywództwo w CDU.
  • Wolni Wyborcy wykorzystają uczestnictwo w koalicji nie tylko do umocnienia swojej pozycji w Bawarii, lecz także do zaprezentowania się jako alternatywa dla wyborców konserwatywnych, niezadowolonych z pracy chadeków w innych landach. W 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego (FW ma dwóch deputowanych w obecnym PE) oraz landowe w Bremie, Brandenburgii, Saksonii i Turyngii, gdzie prawdopodobnie FW wystawią swoich kandydatów.

<tst2>