Analizy

Iskandery w Kaliningradzie – stały element rosyjskiej polityki zastraszania

8 października w reakcji na informacje prasowe rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że na terytorium obwodu kaliningradzkiego została przetransportowana drogą morską, na pokładzie cywilnego statku typu ro-ro „Ambal”, bateria kompleksu rakietowego Iskander-M (2 dwurakietowe wyrzutnie plus pojazdy wsparcia i zabezpieczenia). Odbyło się to w ramach niezapowiedzianych ćwiczeń artylerii rakietowej rozpoczętych 4 września w Zachodnim Okręgu Wojskowym (OW). Ich celem jest sprawdzanie zdolności środków logistycznych mających zapewnić transport sprzętu wojskowego do obwodu kaliningradzkiego oraz szkolenie personelu 152. Brygady Rakietowej stacjonującej w Czerniachowsku w obsłudze nowego sprzętu. Zgodnie z zapowiedziami rosyjskiego resortu obrony przezbrojenie tej jednostki w kompleksy rakietowe Iskander nastąpi do końca 2018 roku.

 

Komentarz

  • Plan rozmieszczenia systemów Iskander w obwodzie kaliningradzkim po raz pierwszy był zasygnalizowany przez Rosję w 2008 roku jako odpowiedź na plany budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie. Rywalizacja z USA i NATO jest wykorzystywana jako pretekst uzasadniający modernizację Sił Zbrojnych FR, zakładającą m.in. wycofanie systemów rakietowych typu Toczka-U, natomiast plany wprowadzania do służby iskanderów realizowane od 2006 roku zostały uwzględnione w dwóch kolejnych Państwowych Programach Uzbrojenia (do 2015 i do 2020 roku). Strona rosyjska potwierdza (ostatnio w maju 2015), że przezbrojenia 152. Brygady Rakietowej należy oczekiwać do końca 2018 roku. Dotychczas iskandery otrzymało 7 z 10 brygad rakietowych (na nowe uzbrojenie czekają dwie brygady Zachodniego OW, w tym w obwodzie kaliningradzkim i jedna wchodząca w skład Centralnego OW). Planuje się również rozwinięcie dodatkowej brygady rakietowej w strukturze 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej wchodzącej w skład Zachodniego OW (łącznie w tym okręgu będzie rozmieszczonych 5 z docelowej liczby 11 brygad rakietowych).
  • Aktywność szkoleniowa 152. Brygady Rakietowej związana z obsługą iskanderów była nagłaśniana przez stronę rosyjską w 2014 i 2015 roku. Informowanie o zwiększaniu potencjału ofensywnego Sił Zbrojnych FR w obwodzie kaliningradzkim (w tym podawanie informacji o możliwości rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej) jest od 2008 roku stałym elementem wojny psychologicznej podsycającej poczucie zagrożenia w społeczeństwach państw NATO. Także obecnie iskandery zostały najprawdopodobniej czasowo przewiezione do Kaliningradu z 26. Brygady Rakietowej w Łudze w obwodzie leningradzkim.
  • W wymiarze militarnym obserwowane działania strony rosyjskiej służą zwiększeniu zdolności antydostępowych w obwodzie kaliningradzkim (systemy rakietowe Iskander-M o zasięgu co najmniej 500 km, systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400 o zasięgu 400 km, rakiety manewrujące Kalibr o zasięgu co najmniej 1500 km na okrętach Floty Bałtyckiej). Celem tych działań jest demonstracja gotowości zablokowania przez Rosję działań NATO w rejonie Morza Bałtyckiego.