Analizy

Dmytro Firtasz przejmuje jedną z głównych telewizji na Ukrainie

1 lutego ukraiński biznesmen i polityk Wałerij Choroszkowski zbył 100% udziałów w spółce Inter Media Group Limited, która posiadała 61% akcji jednego z najpopularniejszych kanałów telewizyjnych Inter, siedem innych komercyjnych stacji oraz agencję informacyjną Ukrajinśki Nowyny. Według oficjalnego komunikatu transakcja opiewała na kwotę 2,5 mld USD.Nabywcą został jeden z czołowym ukraińskich przedsiębiorców Dmytro Firtasz, który posiadał opcję zakupu akcji spółki. Obaj biznesmeni uchodzą za długoletnich partnerów biznesowych i osoby powiązane interesami gospodarczymi z Rosją. W opublikowanym komunikacie Choroszkowski jako przyczynę sprzedaży podał „brak warunków dalszego rozwoju spółki”. W grudniu 2012 roku, po gruntow-nej rekonstrukcji rządu, Choroszkowski utracił stanowisko pierwszego wicepremiera (wcześniej był m.in. szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy) i nie sprawuje obecnie żadnych funkcji publicznych. Od jesieni 2012 roku należący do niego kanał Inter zmienił politykę informacyjną na bardziej krytyczną wobec rządu.

 

 

Komentarz

  • Zmiana właściciela kanału Inter jest istotnym wydarzeniem politycznym. Przejęcie jednej z najważniejszych stacji telewizyjnych na Ukrainie oznacza wzmocnienie pozycji Dmytro Firtasza na scenie politycznej po tym, jak politycy z nim związani zostali zmarginalizowani po zmianach w rządzie. Najbardziej prawdopodobną przyczyną kupna przez Firtasza Interu jest potrzeba uzyskania przez niego silnego narzędzia politycznego w celu promowania własnych interesów. Niewykluczone, że Firtasz potrzebuje telewizji, by stawiać opór wobec ewentualnych prób przejęcia części jego interesów przez „rodzinę” – najbardziej ekspansywną grupę oligarchiczną na Ukrainie, związaną z synem prezydenta Janukowycza, Ołeksandrem. Jednocześnie nie można wykluczyć, że transakcja jest elementem szerszego porozumienia między „rodziną” a Firtaszem, polegającego na wsparciu medialnym Wiktora Janukowycza w zamian za gwarancje ochrony lub rozszerzania własnych interesów.
  • Sprzedaż akcji telewizji Inter może oznaczać wycofanie się Choroszkowskiego z życia politycznego Ukrainy. Niewykluczone, że decyzja została podjęta w obawie przed brakiem politycznych możliwości ochrony swojego biznesu w przypadku prób przejęcia go przez „rodzinę”. W grudniu 2012 roku Choroszkowski przegrał walkę o wysokie stanowisko w nowym rządzie oraz wszedł w ostry spór z premierem Mykołą Azarowem. Jednocześnie „rodzina” od dawna wyrażała zainteresowanie uzyskaniem własnego kanału telewizyjnego, szczególnie w obliczu zbliżającej się kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku, w których Wiktor Janukowycz będzie się starał o reelekcję.
  • Ogłoszona kwota transakcji jest zdecydowanie zawyżona i należy uznać ją za niewiarygodną. Być może w grę wchodzą też inne, nieprzejrzyste rozliczenia między Choroszkowskim i Firtaszem. Wartość całej grupy medialnej wyceniana jest przez ekspertów na maksymalnie 1 mld USD. Uczestnicy rynku, w tym Firtasz, nie dysponują wolnymi środkami w tej skali (jego majątek wyceniany jest na 2–3 mld USD). Ponadto pod koniec 2012 roku Inter stracił pozycję najpopularniejszej stacji telewizyjnej na Ukrainie, a wyniki finansowe całej grupy medialnej świadczą, że znajduje się ona na progu opłacalności. Jednocześnie Inter wciąż pozostaje ważnym instrumentem wpływu na opinię publiczną.