1 - 10 z 106
Prezydent Francji Emmanuel Macron, głosząc konieczność dialogu z Rosją i budowy z nią architektury zaufania i bezpieczeństwa w Europie, doprowadził do…
W drugiej dekadzie XXI wieku Mińsk utracił resztki samodzielnych zdolności obronnych i całkowicie oddał Moskwie inicjatywę w tym zakresie, zadowalając się pozorami suwerenności. Białorusko-rosyjska integracja…
Cyfryzacja gospodarki Rosji stała się jednym z priorytetów działań rządu w czasie czwartej kadencji prezydenta Władimira Putina. Jej kluczowym elementem jest rozwój infrastruktury…
Niniejszy tekst stanowi próbę analizy funkcjonowania rosyjskiego sektora elektroenergetycznego, a w szczególności znalezienia odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań dotyczących jego aktualnej kondycji.…
Rosgwardia jest największą strukturą bezpieczeństwa wewnętrznego Federacji Rosyjskiej. Pełni funkcje samodzielne (policyjno-interwencyjną, ochrony infrastruktury krytycznej państwa,…
Zasadnicze cele rosyjskiej polityki bezpieczeństwa europejskiego pozostały niezmienne: strategiczna kontrola nad obszarem postradzieckim, istnienie strefy buforowej bezpieczeństwa w Europie Środkowej oraz przekształcenie istniejącego,…
Opracowanie zawiera analizę głównych zmian, jakie zaszły w obwodzie kaliningradzkim w latach 2016–2019. W pierwszej części omówiono dynamikę sytuacji politycznej i społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w…
O trwałości autorytarnego modelu rządów w Rosji przesądzają „głębokie struktury” – kompleks podstawowych wartości, norm i wzorców zachowań, który stanowi fundament systemu politycznego i kultury…
We współczesnej Rosji spuścizną tradycyjnej kultury polityczno-społecznej jest przekonanie, że władze na czele z prezydentem są jedynym podmiotem sprawczym zdolnym i uprawnionym do podejmowania decyzji, społeczeństwo…
Mówi się, że o skuteczności służb specjalnych świadczy cisza medialna. Rosja jest przypadkiem szczególnym: temat służb jest tu eksploatowany ponad miarę, co jest efektem prowadzonej przez nie walki…