1 - 10 z 24
Aresztowanie dziennikarzy jest kolejnym symptomem obserwowanego od zeszłego roku zaostrzania się autorytaryzmu w Turcji.
Kryzys pokazuje, że polityka Turcji wobec problemu bojowników dżihadu niesie ze sobą ryzyko pogorszenia stosunków z partnerami zachodnimi.
Wbrew wcześniejszemu stanowisku Turcja ogłosiła, że zezwoli na tranzyt wojsk irackiego Kurdystanu (tzw. peszmergów) do Kobane w północnej Syrii.
Przejęcie zwierzchnictwa nad Najwyższą Radą Sędziów i Prokuratorów przez rząd będzie miało negatywne konsekwencje dla tureckiej demokracji.
Należy się spodziewać, że Turcja będzie dążyła do narzucenia USA swoich warunków udziału w koalicji przeciw Państwu Islamskiemu.
20 września w Baku rozpoczęto konstrukcję drugiej nitki gazociągu Baku–Tbilsi–Erzurum.
Pomimo prowadzenia stosunkowo powściągliwej polityki, Turcja jest poważnie narażona na zagrożenia płynące z konfliktów w Syrii i Iraku.
Ostatnie tygodnie kolejny raz ujawniły rozbieżności wzajemnych oczekiwań Turcji i USA w odniesieniu do spraw Bliskiego Wschodu.
Skład nowego gabinetu gwarantuje prezydentowi Erdoğanowi kontrolę i faktyczną zwierzchność nad rządem.
Ujawnienie działalności BND wobec USA utrudni prowadzenie przez Berlin rozmów z Waszyngtonem dotyczących przyszłej współpracy służb obu państw.