1 - 10 z 24
3 listopada rumuński parlament ustanowił 4 czerwca nowym świętem państwowym. Upamiętnia ono podpisanie tego dnia w 1920 r. traktatu z Trianon. Dokument ten sformalizował przekazanie znacznych terytoriów…
Przed końcem 2020 r. zakończy się budowa pierwszej nitki projektu BRUA – realizowanego od 2018 r. gazociągu łączącego Bułgarię, Rumunię, Węgry i Austrię. To jedno z kluczowych…
We wrześniu ma się rozpocząć kolejna faza rozmów między Serbią a Kosowem, których celem jest wypracowanie porozumienia regulującego stosunki obu krajów.
Szczyt UE–Bałkany Zachodnie 17 maja w Sofii jest jednym z przykładów świadczących o wzroście zainteresowania UE bałkańskimi państwami aspirującymi do członkostwa.
Politycy kosowscy i serbscy postrzegają dialog przez pryzmat korzyści, które mogą uzyskać od Brukseli i państw członkowskich UE w zamian za kompromis.
Polityka wobec kryzysu w Macedonii podważyła wiarygodność UE jako aktora, który przywiązuje dużą wagę do długofalowej stabilizacji.
Największym sukcesem formatu „16+1” jest wyraźne wzmocnienie relacji bilateralnych Chin z partnerami w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zaangażowanie Pekinu w zwiększanie importu żywności z Europy Środkowo-Wschodniej wynika z problemów chińskiego sektora rolno-spożywczego.
Rumunię i Mołdawię łączą bardzo silne więzy wynikające przede wszystkim z wielu lat wspólnej historii, języka oraz dorobku kulturowego.
W regionie trwają prace nad szeregiem projektów jądrowych. Dotyczą one zarówno modernizacji istniejących elektrowni, jak i nowych obiektów.