Analizy

TNK-BP inwestuje w Brazylii

18 lipca koncern naftowy TNK-BP ogłosił podpisanie umowy z brazylijską spółką Petra Energia na zakup 45% akcji w złożu naftowym w regionie rzeki Solimoes w Brazylii. Wartość transakcji wyniosła 1 mld USD, przy czym w ciągu najbliższych kilku lat rosyjska firma będzie musiała zainwestować w wydobycie do 7 mld USD. Zakup udziałów w złożu w Brazylii wynika z nowej strategii TNK-BP, polegającej na znaczącym rozszerzaniu obecności na rynkach zagranicznych. Decyzja wiąże się również z niekorzystnym klimatem inwestycyjnym w Rosji, w tym zbyt dużym opodatkowaniem rosyjskiego sektora naftowego.
Zasoby w Solimoes szacowane są na 285 mln ton, jednak nie są jeszcze w pełni rozpoznane. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest w 2012 roku. TNK-BP przewiduje, że za kilka lat ze złoża może pochodzić do 10% całości jej produkcji. Przejęcie udziałów w Brazylii, jednym z najbardziej perspektywicznych krajów dla wydobycia ropy na świecie, jest jak dotychczas największą inwestycją zagraniczną koncernu. W październiku 2010 roku TNK-BP wykupiła od BP udziały w projektach naftowych w Wenezueli i Wietnamie i zamierza wziąć udział w przetargu na licencje wydobywcze w Iraku.
Przejęcie udziału w złożu w Brazylii jest sukcesem TNK-BP, jednak przy uwzględnieniu innych jej projektów zagranicznych oznacza, że firma będzie mniej inwestować w samej Rosji. Obserwowany w ciągu ostatnich 2–3 lat wzrost inwestycji zagranicznych niektórych rosyjskich koncernów wynika z mniejszej zyskowności projektów rosyjskich. Jest to spowodowane niekorzystnym systemem podatkowym oraz faworyzowaniem przez władze firm państwowych przy wydawaniu licencji na eksploatację nowych złóż. <WojK>