Analizy

Rosja zaostrza prawodawstwo antyalkoholowe

20 lipca prezydent Dimitrij Miedwiediew podpisał nowelizację ustawy o państwowej regulacji produkcji i obrotu alkoholu, wprowadzającą ograniczenia jego konsumpcji, sprzedaży i reklamy, a 21 lipca ustawę przewidującą odpowiedzialność karną za sprzedaż napojów alkoholowych niepełnoletnim. Nowe przepisy są częścią zapowiedzianej przez Miedwiediewa w 2009 roku walki z alkoholizmem Rosjan, wydaje się jednak wątpliwe, by przyniosły one zamierzony efekt.
Nadmierne spożycie alkoholu jest w Rosji bardzo istotnym problemem społecznym – m.in. przyczynia się do wysokiej przedwczesnej śmiertelności mężczyzn, co stanowi jeden z głównych problemów demograficznych FR. Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez nowe regulacje jest objęcie przepisami antyalkoholowymi piwa, dotychczas traktowanego jako zwykły artykuł spożywczy. Ponadto alkohol będzie wolno sprzedawać tylko w stacjonarnych obiektach handlowych (co wyeliminuje popularne w Rosji kioski). Ustawa zabrania sprzedaży alkoholu w miejscach skupisk ludzkich, w tym w obiektach sportowych, na dworcach, przystankach, stacjach benzynowych, lotniskach oraz w środkach transportu. Zakazuje także reklamowania alkoholu w radiu, telewizji i na bilbordach. Od 1 stycznia 2012 roku zakazane będzie picie alkoholu w miejscach publicznych. Od 2013 roku zacznie obowiązywać nocna prohibicja – zakaz sprzedaży alkoholu od 23 do 8 rano, z wyjątkiem barów i restauracji.
Władze rosyjskie starają się rozwiązać problem alkoholizmu metodami administracyjnymi, w oderwaniu od kwestii profilaktyki zdrowotnej, edukacji najmłodszych itd. Doświadczenia częściowej prohibicji wprowadzonej w okresie pierestrojki przez Michaiła Gorbaczowa pokazują, iż zakaz sprzedaży alkoholu nocą nie musi wpływać na spadek jego spożycia, natomiast objęcie ograniczeniami piwa może spowodować wzrost konsumpcji alkoholi mocnych, w tym samogonu. Z kolei bezwzględne egzekwowanie surowych przepisów może skutkować wzrostem niechęci do władz. <agaw>