Analizy

Pierwsze niemiecko-chińskie konsultacje międzyrządowe

27–28 czerwca w Berlinie zainaugurowane zostały konsultacje niemiecko-chińskie i tym samym Chiny dołączyły do grona 6 krajów, z którymi rząd federalny regularnie spotyka się w takiej formule. Konsultacje mają podkreślić silne partnerstwo Berlina i Pekinu w momencie, gdy współpraca gospodarcza obu krajów rozwija się bardzo dynamicznie. W efekcie tych rozmów podpisano kontrakty przedsiębiorstw z obu państw na sumę 10,4 mld euro.
Konsultacje zostały zdominowane przez tematy gospodarcze.
Chiny zostały zaproszone do objęcia funkcji kraju partnerskiego targów w Hanowerze. Ponadto sfinalizowano kontrakty na zbudowanie przez Daimlera fabryki silników i centrum rozwojowego, budowę przez Volkswagena dwóch fabryk samochodów, a także na inwestycję BASF w linie produkcyjną wyrobów chemicznych. Chińskie przedsiębiorstwa lotnicze natomiast zdecydowały się na kupno 88 samolotów Airbus A320, przy czym podkreślono możliwość zwiększenia wolumenu zamówienia do 150 sztuk. Oba rządy planują zwiększenie wymiany handlowej z obecnych 130 mld euro do 200 mld euro w 2015 roku.
Konsultacje były trzecim spotkaniem w tym roku niemieckich i chińskich polityków na wysokim szczeblu. Poprzednia wizyta ministra spraw zagranicznych Guido Westerwellego zakończyła się skandalem, gdy tuż po jego wyjeździe władze w Pekinie aresztowały chińskiego artystę Ai Weiwei, co szczególnie zbulwersowało niemiecką opinię publiczną. Przed wspólnymi konsultacjami obu rządów został on jednak zwolniony. Dla RFN Chiny są drugim krajem po Indiach w Azji, z którym prowadzą konsultacje międzyrządowe. Wyrazem silnych relacji handlowych łączących oba kraje jest fakt, że nie tylko Niemcy są ważnym inwestorem w Chinach (w 2009 roku niemieckie inwestycje do Chin osiągnęły wartość 20,7 mld euro), ale Chińczycy są największym dostawcą produktów na rynek niemiecki (Niemcy importowały z Chin w 2010 roku towary o wartości 76,5 mld euro). <pop>