Analizy

Gruzja zwiększa kontyngent w Afganistanie

9 czerwca w Brukseli minister obrony Gruzji, Baczo Achalaja, potwierdził gotowość zwiększenia gruzińskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie – ma on być największy spośród sił państw spoza NATO. Decyzja świadczy o ogromnej determinacji Tbilisi w podtrzymaniu i rozwoju współpracy z USA i NATO.
Decyzja o istotnym zwiększeniu kontyngentu gruzińskiego w Gruzji została ogłoszona po spotkaniu prezydenta Micheila Saakaszwilego z wiceprezydentem USA Joe Bidenem 1 czerwca w Rzymie. Obecnie, przy okazji spotkania ministrów obrony państw NATO (NAC), szefa Sojuszu i dowódcy ISAF gen. Davida Petreusa została powtórzona i doprecyzowana. Gruzini, których siły zbrojne liczą 37 tys. żołnierzy, planują od 2012 roku wzmocnić swój liczący obecnie 925 osób kontyngent o kolejny batalion (725 żołnierzy). Oznacza to, że gruzińskie siły przewyższą liczebnością największy nienatowski kontyngent australijski liczący 1550 żołnierzy. Afganistan jest jedynym krajem, w którym Gruzja jest obecna wojskowo. Gruzińskie wojsko operuje w Afganistanie od 2004 roku w ramach misji OEF/ISAF; obecnie służy pod dowództwem USA, głównie w prowincji Helmand. Kontyngent stracił dotychczas 8 ludzi.
Decyzja Tbilisi o spektakularnym zwiększeniu kontyngentu w Afganistanie (podobnie jak utrzymywanie do 2008 roku dwutysięcznego kontyngentu w Iraku) jest próbą zwrócenia uwagi na „sojuszniczą wiarygodność” Gruzji i jej determinację w rozwoju współpracy politycznej i wojskowej z USA i NATO, która uległa istotnemu osłabieniu w wyniku wojny gruzińsko-rosyjskiej 2008. <ks>