Analizy

Coraz bliżej podpisania Umowy Stowarzyszeniowej UE z Ukrainą

31 maja w Brukseli odbyła się wizyta pierwszego wicepremiera Ukrainy Andrija Klujewa, podczas której udało się osiągnąć kompromis w jednej z ostatnich kwestii spornych w porozumieniu o pogłębionej strefie wolnego handlu (SWH+), dotyczącej energetyki. Ukraina nie będzie zobowiązana do wypłaty odszkodowań za ewentualne przerwy w tranzycie gazu, czego dotychczas żądała UE. Kompromis wzmacnia prawdopodobieństwo podpisania Umowy Stowarzyszeniowej podczas polskiej prezydencji w UE.
Wizyta odbyła się przed planowaną na czerwiec kolejną rundą negocjacji SWH+. Klujew spotkał się z komisarzem ds. rozszerzenia Štefanem Füle oraz handlu Karelem De Guchtem. Na konferencji prasowej ukraiński wicepremier oznajmił, że UE zrezygnowała z zapisu o karach umownych w przypadku wstrzymania dostaw gazu (było to nie do zaakceptowania dla Ukrainy), zadowalając się procedurą rozwiązywania takich sporów. Informacja ukraińskiego wicepremiera do 1 czerwca br. nie została potwierdzona przez stronę unijną. Obecnie pozostał tylko jeden istotny punkt sporny w negocjacjach dotyczący ceł eksportowych, zniesienie których oznacza straty dla Ukrainy w wysokości około 300 mln euro rocznie.
Porozumienie na wysokim szczeblu przed czerwcową rundą negocjacji w kwestiach energetycznych znacznie przybliża zakończenie rozmów w sprawie SWH+. Wydaje się, że w sprawie ceł będzie łatwiej znaleźć kompromis. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z zapowiedziami Umowa Stowarzyszeniowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku. <smat>