Analizy

Albania: Spór o wyniki wyborów samorządowych w stolicy przekreśla szanse na zakończenie kryzysu politycznego

23 maja albańska Centralna Komisja Wyborcza (CKW) ogłosiła, że po ponownym przeliczeniu głosów w wyborach na mera Tirany zwyciężył kandydat rządzącej Partii Demokratycznej (PD) Lulzim Basha. Uzyskał on zaledwie 81 głosów więcej niż starający się o reelekcję przewodniczący Partii Socjalistycznej (PS) Edi Rama.
Werdykt ten został zakwestionowany przez opozycję, co doprowadzi do dalszej eskalacji konfliktu politycznego.   
Według wstępnych wyników w wyborach samorządowych w Tiranie, podobnie jak w większości dużych albańskich miast, zwycięstwo odniósł kandydat opozycji. CKW podjęła jednak 18 maja kontrowersyjną decyzję ponownym o przeliczeniu głosów i uwzględnieniu kart do głosowania, które początkowo uznano za nieważne. Spowodowało to zmianę wyniku na korzyść kandydata partii rządzącej. Decyzja o ponownym przeliczeniu głosów spotkała się z ostrą krytyką ze strony OBWE. Opozycyjnej PS zaskarżyła ją do sądu i zorganizowała demonstracje w całej Albanii, zarzucając PD manipulowanie wynikami wyborów.
Kontrowersyjna decyzja CKW pociągnie za sobą dalszą eskalację trwającego od dwóch lat ostrego konfliktu pomiędzy największymi siłami politycznymi w Albanii. W 2009 roku opozycja zarzuciła PD sfałszowanie wyborów parlamentarnych. Narastające wątpliwości dotyczące przeprowadzenia wyborów zgodnie ze standardami demokratycznymi najprawdopodobniej spowodują także zahamowanie procesu integracji Albanii z UE. <MarSz>