Analizy

Federacja Rosyjska: Stara strategia na zbliżające się wybory

12 maja w Soczi odbyło się pierwsze posiedzenie powołanego przez premiera Władimira Putina Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (OFN, platformy wyborczej na bazie „partii władzy” Jednej Rosji). Z kolei 16 maja ogłoszono, iż na czele prawicowej, lojalnej wobec władz partii Prawoje Dieło stanie bliski Putinowi miliarder Michaił Prochorow. Pokazuje to, iż w grudniowych wyborach parlamentarnych władze po raz kolejny postawią na sprawdzoną strategię wyborczą: „rewitalizację” lojalnych struktur partyjnych i imitację pluralizmu.
Ogólnorosyjski Front Narodowy poza Jedną Rosją zasilają przedstawiciele kontrolowanych przez władze związków zawodowych i organizacji społecznych, a jego uczestnicy apelują do premiera Putina, by stanął na czele listy wyborczej Frontu. O ile OFN jest skierowane do tradycyjnego elektoratu Putina, o tyle do wyborców zamożniejszych i bardziej aktywnych ma apelować „odnowione” Prawoje Dieło (powołane przez Kreml trzy lata temu). Do kierowania partią został „oddelegowany” 46-letni miliarder Prochorow (drugi na liście najbogatszych Rosjan), który ma nadać ugrupowaniu bardziej dynamiczny wizerunek.
W części rosyjskiego społeczeństwa w ostatnich latach można obserwować zmęczenie brakiem konkurencji politycznej i dominacją ugrupowań, ściśle kontrolowanych i wspieranych przez władze (trend ten ilustruje m.in. spadek notowań Jednej Rosji). Jednak działania wokół OFN i partii Prawoje Dieło pokazują, że władze nie zamierzają zmieniać sprawdzonych metod wyborczych: imitacji pluralizmu politycznego (przy niedopuszczeniu do wyborów opozycji niekoncesjonowanej) i utrzymywania kontroli nad procesem wyborczym (komisjami wyborczymi, finansowaniem kampanii, mediami), co dotychczas gwarantowało pożądany wynik wyborczy. <JR>