Analizy

Chorwacja, Serbia i Słowenia zacieśniają współpracę trójstronną

1 kwietnia w serbskim Smederewie szefowie rządów Chorwacji i Słowenii oraz prezydent Serbii podpisali memorandum o współpracy gospodarczej w innych państwach. Kolejne spotkanie przywódców trzech państw postjugosłowiańskich wskazuje na wolę intensyfikacji współpracy, pomimo nierozwiązanych sporów bilateralnych.
Spotkanie z udziałem premier Chorwacji Jadranki Kosor, premiera Słowenii Boruta Pahora i prezydenta Serbii Borisa Tadicia nawiązuje do ubiegłorocznych rozmów w tym samym gronie w słoweńskim Ptuju. Efektem podjętych wówczas zobowiązań było powołanie wspólnej spółki kolejowej, która ma podnieść konkurencyjność tranzytu biegnącym m.in. przez Słowenię, Chorwację i Serbię X Korytarzem Transportowym (Salzburg–Saloniki). Tym razem, podczas nieformalnego szczytu w Smederewie, zostało podpisane memorandum o zacieśnieniu współpracy gospodarczej na rynkach państw trzecich. Potencjalnym obszarem współpracy jest np. modernizacja czołgów M-84, sprzedanych przez Jugosławię Kuwejtowi na początku lat 90.
Spotkanie trójki przywódców ma pokazać, że mimo nierozwiązanych problemów w stosunkach dwustronnych (m.in. słoweńsko-chorwacki spór majątkowy, serbsko-chorwackie wzajemne pozwy w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości), państwa te chcą rozwijać współpracę gospodarczą i dążą do integracji całych Bałkanów z UE.
Słowenia, jedyny członek UE z tego obszaru, chce pełnić w Unii rolę specjalisty w problematyce bałkańskiej, jednocześnie Bałkany są dla słoweńskich firm głównym obszarem ekspansji gospodarczej. <grosz>