Analizy

Premier Rosji proponuje Japonii pomoc energetyczną

19 marca w Jużnosachalińsku premier Władimir Putin zaproponował podjęcie szeregu działań, które miałyby doprowadzić do zwiększenia eksportu rosyjskich surowców energetycznych do Japonii w związku z awarią w elektrowni atomowej Fukushima. Propozycja jest jednak głównie gestem politycznym, gdyż Japonia ma możliwość uzyskania dodatkowych dostaw gazu z Azji Południowo-Wschodniej. Oferta premiera Putina ma zademonstrować, że pomimo obecnie złych stosunków politycznych Rosja chce współpracować z Japonią w sferze energetycznej i liczy na udział firm japońskich w projektach energetycznych na rosyjskim Dalekim Wschodzie.
Dla zaspokojenia bieżących potrzeb Japonii Gazprom wysłał 22 marca tankowiec z 65 tys. ton gazu LNG. W Jużnosachalińsku premier Putin poinformował, że część gazu LNG produkowanego w Azji, który trafia obecnie do UE, mogłaby zostać przeznaczona na potrzeby Japonii. W zamian Gazprom gotów jest zwiększyć dostawy surowca na rynek unijny o 60 mln m3 dziennie. Rosyjski premier zaproponował również, że w związku z oczekiwanym w Japonii wzrostem popytu na surowce energetyczne Rosja jest gotowa przyspieszyć realizację projektu Sachalin-3, aby mógł ruszyć w drugim kwartale 2012 roku oraz dokończyć budowę ropociągu WSTO, aby ropa do terminalu w Koźmino mogła popłynąć w grudniu 2012 roku (pierwotnie oba projekty miały ruszyć w 2014 roku). Ponadto Rosja zaproponowała budowę kabla podwodnego w celu dostaw energii do Japonii (do 2013 roku, koszty ponad 5 mld USD) oraz udział japońskich firm w zagospodarowaniu złoża gazowego Kowykta.
Wypowiedź premiera Putina jest powtórzeniem znanej od dwóch lat rosyjskiej oferty wobec Tokio dotyczącej rozwoju współpracy gospodarczej w zamian za odłożenie uregulowania sporu terytorialnego. Realizacja propozycji znaczącego zwiększenia dostaw ropy i gazu do Japonii będzie jednak wymagać czasu (co najmniej 2–3 lata), a doraźnie dodatkowe dostawy LNG firmy japońskie są w stanie uzyskać w Azji, gdzie występuje nadpodaż gazu skroplonego. <WojK>