Analizy

Czechy: nowe kierownictwo opozycyjnej socjaldemokracji

Opozycyjna Czeska Partia Socjaldemokratyczna (ČSSD) na kongresie 18–19 marca wybrała nowe władze. Przewodniczącym został Bohuslav Sobotka, dotychczasowy wicelider ugrupowania, postulujący powrót do lewicowych ideałów i zwrot w stronę tradycyjnego elektoratu. Wybór nowego kierownictwa kończy dziewięciomiesięczny okres wakatu na stanowisku lidera ČSSD, zapoczątkowany rezygnacją Jiřego Paroubka z przewodniczenia partii po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Decyzje kongresu umacniają partię, utrzymują jednak wewnętrzny podział na dwie frakcje.
Trwająca od dziewięciu miesięcy kampania wyborcza wewnątrz ČSSD podzieliła partię na dwa obozy. Opozycją dla Sobotki są zwolennicy marszałka regionu południowomorawskiego Michala Haška, który opowiada się za pozyskiwaniem wyborców centrowych. Bohuslav Sobotka wygrał nieznaczną większością głosów. Hašek, wybrany na wiceszefa partii, zapowiada bliską współpracę z nowym przewodniczącym, ale podziały między zwolennikami obu liderów mogą się negatywnie odbić na spójności partii.
Bohuslav Sobotka jest jednym z najpopularniejszych polityków w Czechach. Od 2003 roku był wiceprzewodniczącym ČSSD, pełnił funkcję wicepremiera (2005–2006) i ministra finansów (2002–2006). Jego wybór na przewodniczącego w najbliższych miesiącach zaktywizuje partię, która zaostrzy krytykę centroprawicowego gabinetu Petra Nečasa i prawdopodobnie odrzuci wszelkie propozycje współpracy z rządem. ČSSD, którą popiera aktualnie ok. 30% respondentów, jest liderem sondaży nieprzerwanie od jesieni 2009 roku. <grosz>