Analizy

CDU wygrywa wybory do parlamentu Saksonii-Anhalt

20 marca odbyły się wybory do parlamentu wschodnioniemieckiej Saksonii-Anhalt, drugie z zaplanowanych na rok 2011 siedmiu wyborów w niemieckich krajach związkowych. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, wybory wygrała CDU, od dziewięciu lat współrządząca tym krajem związkowym. Zwycięstwo wyborcze jest pozytywnym sygnałem dla chadecji przed najważniejszymi z jej punktu widzenia wyborami 27 marca w Badenii-Wirtembergii.
Wygrana CDU (32,5% głosów, o 3,7 punktów procentowych mniej niż w 2006 roku) oznacza, że przypadnie jej ponownie zadanie sformowania koalicji rządzącej – powtórnie z socjaldemokratami, którzy zdobyli 21,5% głosów (wzrost o 0,1 punktu procentowego). Partia Lewicy, będąca drugą siłą polityczną w większości wschodnioniemieckich landów zdobyła 23,7% głosów (spadek o 0,7 punktu procentowego), jednak socjaldemokraci, którzy są jej jedynym potencjalnym koalicjantem, odmawiają uczestnictwa w rządzie, w którym byliby mniejszym partnerem Partii Lewicy. Po raz pierwszy od trzynastu lat do parlamentu Saksonii-Anhalt wejdzie Partia Zielonych (7,1% głosów), zaś liberalna FDP zdobyła zaledwie 3,8% głosów (nie przekroczyła 5-procentowego progu wyborczego).
Wynik wyborów w Saksonii-Anhalt świadczy o zadowoleniu mieszkańców tego landu (jednego z najbiedniejszych w Niemczech) z pracy dotychczasowego rządu. Koalicja CDU/SPD przyczyniła się do poprawy sytuacji gospodarczej: spadku bezrobocia, pobudzenia koniunktury, a także odwrócenia negatywnych tendencji demograficznych i powrotu osób, które wyemigrowały z landu z przyczyn ekonomicznych.
Wybory w Saksonii-Anhalt nie mają dla federalnej koalicji CDU/CSU/FDP takiego znaczenia jak rozpisane na 27 marca wybory w Nadrenii-Palatynacie oraz zwłaszcza w Badenii-Wirtembergii, gdzie mimo prognozowanej wygranej CDU może nie być w stanie utworzyć koalicji rządzącej i po blisko 60 latach może stracić władzę. <zawil>