Analizy

Wizyta ministra spraw zagranicznych Niemiec w Egipcie

24 lutego szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle, szef resortu pomocy rozwojowej Dirk Niebel oraz sekretarz stanu Ministerstwa Gospodarki RFN przebywali z oficjalną wizytą w Egipcie. Była to druga w ciągu dwóch tygodni podróż wysokich rangą urzędników niemieckich do Afryki Północnej. Rewolucje w Tunezji, Egipcie i Libii wymuszają na RFN starania o ochronę inwestycji niemieckich i stwarzają szansę na zwiększenie obecności gospodarczej RFN w tych krajach.
Podczas spotkania z premierem i ministrem spraw zagranicznych Egiptu Guido Westerwelle zaoferował m.in. wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego za pośrednictwem niemieckich fundacji politycznych oraz pomoc w reformie systemu prawnego. Szef niemieckiej dyplomacji zapewnił również przedstawicieli egipskich władz, że firmy z RFN są zainteresowane inwestowaniem w ich kraju – zwłaszcza w sektorze energetycznym.
Częstotliwość i ranga ostatnich wizyt w Afryce Północnej świadczą o tym, jak dużą wagę Niemcy przywiązują do przywrócenia stabilności w tym regionie. Jest ona istotna m.in. ze względu na istniejące i potencjalne inwestycje niemieckie w Afryce Północnej. Oprócz tego RFN stara się zdobyć reputację skutecznego mediatora w międzynarodowych konfliktach. Ma to jej pomóc zdobyć stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (obecnie Niemcy wchodzą w skład RB jako członek niestały). <ciechan>