Analizy

Dymisja ministra obrony RFN

1 marca federalny minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) ustąpił z urzędu ministra i innych urzędów politycznych w konsekwencji skandalu medialnego związanego z uznaniem jego doktoratu za plagiat. Odejście Guttenberga będzie miało konsekwencje dla rządu, reformy Bundeswehry i może mieć wpływ na wyniki CDU w wyborach do parlamentów landowych.
Odejście ministra obrony, będącego najpopularniejszym politykiem niemieckim (73% poparcia), zaszkodzi wizerunkowi rządu federalnego. Wsparcie udzielane mu przez koalicję, mimo ujawnienia popełnienia plagiatu, świadczy o tym, że nadal oceniany jest jako polityk perspektywiczny, który za kilka lat może wrócić do czynnego uprawiania polityki. Bezpośrednią konsekwencją jego ustąpienia jest druga w tej kadencji rekonstrukcja rządu. Stanowisko szefa resortu obrony objął dotychczasowy minister spraw wewnętrznych, Thomas de Maizière (CDU). Stanowisko ministra spraw wewnętrznych objął zaś Hans-Peter Friedrich (CSU). Odejście Guttenberga nie zatrzyma prawdopodobnie wdrażania zaawansowanych już planów reformy Bundeswehry. Powołanie nowego ministra obrony może jednak wydłużyć czas jej implementacji.
Decyzja Guttenberga o podaniu się do dymisji (tydzień po odebraniu mu tytułu doktorskiego przez uniwersytet w Bayreuth), mimo bezwarunkowego poparcia kanclerz Angeli Merkel i przewodniczącego CSU Horsta Seehofera, stawia tych polityków w trudnej sytuacji. Przed zbliżającymi się wyborami do parlamentów landowych chadecja stara się zaprezentować skuteczność i umiejętność radzenia sobie z kryzysami politycznymi, dlatego mianowanie nowego ministra nastąpiło tak szybko. <jus, zawil>