Analizy

Węgry: zatrzymania w związku ze sprzedażą nieruchomości w Moskwie

Na wniosek węgierskiej Prokuratury Generalnej 8 lutego został zatrzymany były prezes Spółki Obsługi Majątku Narodowego Miklós Tátrai, sekretarz stanu w MSZ w latach 2005–2009 Márta Horváthné Fekszi oraz były węgierski ambasador w Moskwie Árpád Székely. Wszystkim postawiono szereg zarzutów związanych nieprawidłowościami przy sprzedaży gmachu węgierskiego przedstawicielstwa handlowego w Moskwie w 2008 roku. Transakcja, która następnie umożliwiła przejęcie nieruchomości przez rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jest także przedmiotem zainteresowania rosyjskiej Transparency International i rosyjskich mediów.
Ambasador Székely podpisał 6 marca 2008 roku na polecenie sekretarz stanu Fekszi umowę sprzedaży należącego do węgierskiego skarbu państwa gmachu przedstawicielstwa handlowego w Moskwie firmie Diamond Air – zarejestrowanej w Luksemburgu spółce offshore, powiązanej z rosyjskim magnatem finansowym Wiktorem Wekselbergiem (który obecnie zabiega na Węgrzech o kontrakt na rozbudowę elektrowni atomowej w Paks). Umowy nie poprzedzono przetargiem, opiewała ona na 23,6 mln USD, podczas gdy realną ówczesną wartość nieruchomości szacuje się na około 52 mln USD.
Po wpłaceniu przez Diamond Air 21,3 mln USD w listopadzie 2008 węgierski skarb państwa ogłosił retroaktywny „przetarg zamknięty”, legalizujący dokonaną już transakcję z Diamond Air, przy czym kwotę należności ustalono na poziomie dokonanego już przelewu. W 2009 roku nieruchomość została zakupiona od innej spółki (związanej z Wekselbergiem) przez rosyjski skarb państwa na potrzeby Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Cena transakcji była tym razem około 7-krotnie wyższa (3,5 mld rubli), zawierała jednak także cenę gruntu.
Rosyjski rząd zadeklarował chęć kupna nieruchomości już w 2007 roku, a następnie wydzielił w budżecie na ten cel sumę 3 mld rubli. Obecnie bliski Kremlowi rosyjski portal informacyjny Regnum uznał śledztwo za cios w stosunki węgiersko-rosyjskie, zarzucając władzom węgierskim próbę wykorzystania afery do wpłynięcia na wynik rozmów dotyczących spornych kwestii związanych z rosyjskimi udziałami w koncernie MOL oraz długu linii lotniczych Malév.
Według ustaleń węgierskiego urzędu kontroli o niekorzystnej umowie wiedziało przynajmniej dwóch ministrów rządu premiera Ferenca Gyurcsánya. Ambasador Székely pod koniec 2008 roku zakończył karierę dyplomatyczną i został dyrektorem rosyjskiej filii międzynarodowej firmy deweloperskiej Trigranit, obecnej także na rynku polskim (Silesia Center w Katowicach, Złote Tarasy w Warszawie). Nie jest jeszcze znany termin rozpoczęcia procesu. Oskarżeni prawdopodobnie będą odpowiadać z wolnej stopy. <szyl>