Analizy

Węgierski BorsodChem częścią chińskiego giganta petrochemicznego

Chińska firma Wanhua Industrial Group przejęła 1 lutego za 1,6 mld USD pełną kontrolę nad węgierskim koncernem chemicznym BorsodChem. Powstał dzięki temu trzeci największy światowy producent izocyjanianów (TDI), konkurujący z takimi koncernami jak Bayer, BASF, Dow Chemical czy Huntsman. Transakcja wpisuje się w długofalową koncepcję otwierania węgierskiej gospodarki na Wschód. Jest to ważne również w kontekście starań obecnego rządu o dywersyfikację źródeł kredytowych, które po konflikcie z MFW poszukiwane są także w Chinach i w Rosji.
Chińska firma kupiła udziały od dotychczasowych większościowych udziałowców – funduszy inwestycyjnych: Permira (zarejestrowany w Wielkiej Brytanii) i Vienna Capital Partners (Austria). Wanhua Industrial zaczęła przejmować upadający koncern w czerwcu roku 2010, gdy zainwestowała 190 mln USD w jego restrukturalizację, uzyskując jednocześnie 38-procentowy udział z opcją wykupienia udziału większościowego. Koncern BorsodChem (działa m.in. w Czechach i w Polsce – należy do niego Petrochemia-Blachownia), obecny dotąd przede wszystkim na rynku UE, uzyskał dzięki fuzji nowe możliwości działania na rynkach azjatyckich.
Zakup koncernu BorsodChem potwierdza, że Węgry stały się ważnym przyczółkiem chińskich inwestycji w Europie Środkowej. Na Węgrzech działa koło pięciu tysięcy chińskich firm, w tym kilka liczących się w skali światowej koncernów (np. firma Huawei, drugi największy światowy producent sprzętu telekomunikacyjnego, zbudowała fabrykę i centrum logistyczne). Chińskie przedsiębiorstwa zapewniają 80–100 tys. miejsc pracy. Zarazem na Węgrzech mieszka największa w Europie Środkowej społeczność chińska (legalnie przebywa 11 tys. osób, ale liczebność tej grupy szacuje się na 20 tys. osób). Wzrasta też węgiersko-chińska wymiana handlowa, która przed dekadą wynosiła jedynie 400 mln USD. W roku 2010 osiągnęła ona wartość około 7,9 mld USD (w tym 2 mld USD wynosił udział węgierskiego eksportu), wobec 6,8 mld USD w roku poprzednim. <szyl>