Analizy

Umowa Rosniefti z ExxonMobil o współpracy na szelfie Morza Czarnego

27 stycznia w Davos rosyjska kompania naftowa Rosnieft’ i amerykański koncern ExxonMobil podpisały umowę o wspólnym zagospodarowaniu i eksploatacji złóż surowców energetycznych na rosyjskim szelfie Morza Czarnego. Jest to druga w ciągu ostatniego miesiąca umowa Rosniefti (po strategicznym sojuszu z BP) z wielkim zachodnim koncernem energetycznym, która ma zapewnić rosyjskiej firmie kapitał i technologię w zamian za odstąpienie partnerom mniejszościowych udziałów w złożach.
Zgodnie z umową, Rosnieft’ i ExxonMobil stworzą wspólne przedsiębiorstwo z udziałami odpowiednio 66,7% i 33,3%, które zajmie się zagospodarowaniem złóż surowców energetycznych na szelfie Morza Czarnego w okolicach Tuapse (obszar 11,2 tys. km2). Zasoby tej części szelfu szacowane są na około 1 mld ton ekwiwalentu naftowego. Amerykański koncern deklaruje gotowość zainwestowania w projekt 1 mld USD, jednak szczegółowe porozumienie w sprawie zobowiązań obu stron zostanie podpisane do końca 2011 roku. Rosnieft’ liczy, że dzięki współpracy z ExxonMobil uzyska dostęp do technologii wydobycia ropy z szelfu i wsparcie w finansowaniu inwestycji, co tym samym przyspieszy realizację projektu. Obie firmy współpracują już od kilku lat w projekcie naftowym Sachalin-1.
Umowa pokazuje, że niezależnie od istniejącego w Rosji ryzyka politycznego rosyjskie koncerny państwowe są w stanie przyciągać zachodnie firmy jako akcjonariuszy mniejszościowych do współpracy w projektach energetycznych. <WojK>