Analizy

Rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie Kosowa

25 stycznia ZPRE uchwaliło rezolucję oskarżającą premiera Kosowa Hashima Thaçiego i jego współpracowników o zbrodnie wojenne i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Informacje te podważają wiarygodność kosowskich polityków na arenie wewnętrznej i na forum międzynarodowym.
Rezolucja została przygotowana na podstawie raportu szwajcarskiego senatora Dicka Marty’ego. Zawiera ona zarzuty wobec przywódców Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UÇK), w tym Hashima Thaçi, którzy w latach 1998–1999 mieli m.in. porywać, torturować i zabijać więźniów przetrzymywanych w obozach na terytorium Albanii. Oskarża się ich także o handel bronią, narkotykami oraz ludzkimi organami. Rezolucja zarzuca społeczności międzynarodowej, w tym USA i UE, brak woli politycznej przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie. W reakcji na stanowisko ZPRE unijna misja EULEX zobowiązała się do zbadania i wyjaśnienia przedstawionych w raporcie zarzutów. Śledztwa w tej kwestii były już jednak prowadzone przez misję ONZ w Kosowie (UNMIK) oraz serbską prokuraturę i nie potwierdziły podejrzeń wobec kosowskich polityków.
Rezolucja ZPRE uchwalona została w niekorzystnym dla Kosowa i premiera Thaçiego momencie – bezpośrednio po zwycięskich wyborach parlamentarnych. Może mu to uniemożliwić ponowne sformowanie rządu, a także poważnie osłabi pozycję Kosowa wobec władz serbskich w kontekście planowanych negocjacji pomiędzy oboma państwami. <MarSz>