Analizy

Związek Wypędzonych zablokował wystawę NPD o wysiedleniach

Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) uniemożliwił otwarcie wystawy na temat przesiedleń zorganizowanej przez radykalną partię NPD. Ekspozycja, która miała być udostępniona zwiedzającym 22 stycznia w Bernburgu (Saksonia-Anhalt), zawierała materiały z wystawy przygotowanej 15 lat temu przez BdV. Blokując otwarcie wystawy Związek Wypędzonych chce uniknąć zarzutów o współpracę z neonazistami.
Wystawa z 1996 roku „Wypędzenie Niemców – nieprzezwyciężony rozdział europejskiej historii” opowiadała o losie osób, które uciekły lub zostały wysiedlone z zachodnich ziem dzisiejszej Polski i Sudetów. Były one prezentowane jako jedne z licznych ofiar II wojny światowej, których krzywda i cierpienia przez długi czas były tematem tabu. Materiały z tej wystawy trafiły do NPD legalnie, ponieważ BdV powielał wystawione zdjęcia, teksty oraz plakaty i sprzedawał je. Zachował jednak prawa do koncepcji ekspozycji, zatem powtórzenie wystawy wymagało zgody BdV. Mimo że interpretacja przesiedleń Niemców po II wojnie światowej reprezentowana przez Związek Wypędzonych i NPD jest w wielu punktach zbliżona, Związek nie zezwolił na wystawę pod szyldem neonazistowskiej partii.
Zgoda na to, by neonaziści stali się rzecznikiem tzw. wypędzonych i korzystali przy tym z materiałów zebranych przez BdV prawie na pewno doprowadziłaby do stawiania zarzutów o ścisłą współpracę dwóch organizacji. BdV nie chce dawać argumentów przeciwnikom i unika sytuacji, które mogłyby świadczyć o jakichkolwiek związkach ze skompromitowaną NPD. <ciechan>