Analizy

Prezydent Afganistanu w Rosji

21 stycznia z pierwszą oficjalną wizytą przebywał w Moskwie prezydent Afganistanu, Hamid Karzaj. Władze rosyjskie po raz kolejny wyraziły zainteresowanie zacieśnieniem relacji z Kabulem, ale poza podpisaniem ramowego porozumienia o współpracy ekonomicznej żadna z dyskutowanych od kilku lat spraw nie została potwierdzona wiążącymi umowami. Aktywizacja dialogu politycznego obserwowana w ostatnich latach pokazuje, że Moskwa usiłuje wykorzystać napięcia między prezydentem Karzajem a USA dla zwiększenia swoich wpływów. Jednocześnie rosyjska gotowość do poniesienia kosztów ekonomicznych pozostaje ograniczona, co hamuje współpracę.
Prezydent Miedwiediew po raz kolejny zadeklarował, że Rosja jest zainteresowana wykorzystaniem potencjału, jaki pozostał po współpracy między ZSRR i Afganistanem. Na liście omawianych od kilku lat projektów znajduje się m.in. odbudowa tunelu Salang między Kabulem i północą Afganistanu, odbudowa kilku fabryk, pomoc rosyjska dla wznowienia działalności kabulskiej politechniki. Rosja jest też zainteresowana udziałem w projekcie dostaw energii elektrycznej z Tadżykistanu i Kirgistanu do Afganistanu i Pakistanu (CASA-1000), ale w zamian za inwestycje oczekuje przyznania rosyjskiej spółce Inter RAO roli operatora projektu.
Strona rosyjska podkreśliła również gotowość pomocy rządowi afgańskiemu po przekazaniu mu odpowiedzialności za bezpieczeństwo w 2014 roku, co sugeruje możliwość zwiększenia rosyjskiej aktywności w Afganistanie po wycofaniu się znaczącej części sił amerykańskich i międzynarodowych z tego kraju. <MaK>