Analizy

Janukowycz w Japonii – długa wizyta, mało rezultatów

18–20 stycznia prezydent Wiktor Janukowycz przebywał z oficjalną wizytą w Japonii. Głównym celem była próba przyciągnięcia japońskich inwestycji na Ukrainę oraz wyciszenie międzynarodowego skandalu związanego z oskarżeniem byłej premier Julii Tymoszenko o niecelowe wykorzystanie środków uzyskanych ze sprzedaży Japonii kwot emisji CO2. O ile drugi cel udało się osiągnąć, to intensyfikacja ukraińsko-japońskich stosunków gospodarczych jest wątpliwa.
Ukraiński prezydent spotkał się m.in. z premierem Naoto Kanem oraz przedstawicielami japońskiego biznesu. Ukrainie udało się uzyskać zapewnienie, że Japonia nie będzie wyciągać konsekwencji z faktu, że 300 mln euro, które uzyskała premier Tymoszenko ze sprzedaży jednostek emisyjnych CO2, nie zostało dotychczas przeznaczone na inwestycje ekologiczne. Ukraina uzyskała też niewielki kredyt w wysokości 100 mln USD na zakup japońskiej techniki.
Przez cały okres niepodległości Ukrainy, mimo ukraińskich starań, żaden japoński premier nie złożył wizyty w Kijowie. Ukraina, zgodnie z deklarowaną ekonomizacją polityki zagranicznej, chciałaby przyciągnąć japoński kapitał, jednak nie wydaje się, aby działania te były skuteczne. Ponadto po skandalu z wykorzystaniem środków z emisji CO2  Tokio może zrezygnować z dalszej współpracy z Ukrainą w ekologii. <smat>