Analizy

Ukraina: Uchylenie dekretu o odznaczeniu Stepana Bandery

12 stycznia na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy pojawił się komunikat o uchyleniu przez sąd dekretu z 20 stycznia 2010 roku o przyznaniu Stepanowi Banderze (przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – banderowskiej) tytułu Bohatera Ukrainy. Decyzja sądu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom prezydenta Wiktora Janukowycza oraz wspierających go środowisk, wrogo nastawionych do ukraińskiej tradycji niepodległościowej.
Tytuł Bohatera Ukrainy nadał Stepanowi Banderze prezydent Wiktor Juszczenko; trzy lata wcześniej przyznał on ten tytuł dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, Romanowi Szuchewyczowi. Oba dekrety wydane zostały z naruszeniem ustawy o odznaczeniach państwowych, oba zostały też uchylone przez sąd administracyjny (konstytucja Ukrainy dopuszcza taką praktykę). Wyrok w sprawie Bandery uprawomocnił się w czerwcu 2010 roku – nieznane są powody, dla których komunikat administracji prezydenta pojawił się dopiero teraz. Postępowanie odwoławcze w sprawie Szuchewycza ma się zakończyć w lutym tego roku.
Wiktor Janukowycz podczas kampanii wyborczej zapowiadał odebranie Banderze i Szuchewyczowi tytułu Bohatera Ukrainy. Nie mógł jednak zrobić tego bezpośrednio, gdyż dekrety w sprawie odznaczeń nie mogą być uchylone. Wykorzystał więc ich zaskarżenie w sądach, musi bowiem dbać o swą wiarygodność wśród środowisk komunistycznych i skrajnie prorosyjskich, natomiast na zyskanie poparcia elektoratu narodowo-demokratycznego i nacjonalistycznego i tak nie ma szans. <TAO>