Analizy

Szansa na polsko-słowacki interkonektor w korytarzu Północ–Południe

13 stycznia operatorzy gazociągów przesyłowych z Polski i Słowacji – Gaz-System i Eustream – podpisali list intencyjny w sprawie budowy transgranicznego łącznika gazowego. Interkonektor miałby stać się wschodnim ogniwem korytarza gazowego Północ–Południe, docelowo łączącego planowane terminale LNG w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk. Decyzje w sprawie budowy łącznika polsko-słowackiego mają zapaść w przyszłym roku.
W liście intencyjnym Gaz-System i Eustream zapowiedziały powołanie mieszanej grupy roboczej. Jej zadaniem będzie przeprowadzenie analiz, na podstawie których ma powstać studium wykonalności projektu. Rozpatrywany łącznik, o przepustowości do 5 mld m3 rocznie, przecinający granicę w okolicach Komańczy, ma połączyć polski system gazowy z gazociągiem Braterstwo w stacji kompresorowej Veľké Kapušany. Polsko-słowacki interkonektor jest jednym z elementów projektu korytarza gazowego Północ–Południe, zaproponowanym przez państwa Grupy Wyszehradzkiej w liście skierowanym do komisarza ds. energii Günthera Oettingera z 14 września 2010 roku.
Realizacja inwestycji, na której zależy polskim władzom i spółce Gaz-System, jest zależna od interesów spółek kontrolujących Eustream (francuski GDF Suez i niemiecki E.On Ruhrgas). Podpisanie listu intencyjnego przez Eustream może oznaczać, że operator wziął pod uwagę poparcie polityczne dla projektu, deklarowane przez władze słowackie. Dla władz Słowacji i dla Eustreamu obecnie priorytetem jest jednak budowa interkonektora z Węgrami, realizowanego przez Eustream i węgierskiego operatora gazociągów przesyłowych Földgazszallito. Strony zakończyły z pozytywnym wynikiem procedurę szacowania zapotrzebowania na gaz z tego połączenia. <grosz>