Analizy

Micheil Saakaszwili w Waszyngtonie

11–14 stycznia podczas wizyty w Waszyngtonie prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili odbył rozmowę z prezydentem USA Barackiem Obamą i wiceprezydentem Joe Bidenem, spotkał się także z wysokimi przedstawicielami obu izb parlamentu. Stosunki amerykańsko-gruzińskie, intensywne w czasach prezydenta George’a W. Busha, uległy zauważalnemu ochłodzeniu po wojnie z Rosją i objęciu urzędu przez Obamę. Fakt, że prezydent Gruzji uzyskał drugą w ostatnich miesiącach (po blisko dwóch latach przerwy) możliwość bezpośredniej rozmowy z prezydentem USA (poprzednia spotkanie 19 listopada 2010 roku przy okazji szczytu NATO w Lizbonie), stanowi wyraźny znak poprawy w relacjach dwustronnych.
Oficjalnym celem wizyty Micheila Saakaszwilego w Waszyngtonie było uczestnictwo w pogrzebie Richarda Holbrooke’a, zasłużonego amerykańskiego dyplomaty. Do spotkania z prezydentem i wiceprezydentem USA – zorganizowanego wedle strony gruzińskiej z inicjatywy Waszyngtonu – doszło w kuluarach po uroczystościach pogrzebowych. Tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa na Kaukazie, rozwój ekonomiczny Gruzji, a także uczestnictwo żołnierzy gruzińskich w misji ISAF w Afganistanie. Wcześniej prezydent Gruzji spotkał się m.in. z przewodniczącym Izby Reprezentantów, przewodniczącymi komisji spraw zagranicznych obu izb oraz przewodniczącym senackiej komisji sił zbrojnych.
Wizyta Saakaszwilego w Waszyngtonie jest przykładem aktywnych zabiegów Gruzji o zwiększenie zakresu wsparcia USA dla Tbilisi: politycznego, gospodarczego i militarnego (m.in. wznowienie eksportu broni wstrzymanego po wojnie 2008 roku). <MMat>