Analizy

Kosowo: Powtórzone wybory dalekie od demokratycznych standardów

9 stycznia w pięciu kosowskich gminach (obejmujących 10% uprawnionych do głosowania) odbyły się ponowne wybory parlamentarne. Po raz kolejny nie udało się przeprowadzić elekcji zgodnie z demokratycznym zasadami. Podważa to efektywność i wiarygodność instytucji nowego państwa i uniemożliwi stabilizację w regionie.
Powtórne głosowanie zarządzono ze względu na liczne incydenty i fałszerstwa, szczególnie w gminach postrzeganych jako powiązane z Demokratyczną Partią Kosowa (PDK) premiera Hashima Thaçiego. Wstępny wynik wyborów potwierdził zwycięstwo PDK, a rezultaty poszczególnych partii nie uległy zasadniczej zmianie. Przestrzeganie zasad demokratycznych podczas głosowania zakwestionowali przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, którzy zarzucili elitom politycznym Kosowa brak woli politycznej dla przeprowadzenia wyborów zgodnie z demokratycznymi zasadami. Ze względu na nieprawidłowości zarządzono już powtórzenie głosowania w całej gminie Mitrovica, a kolejne 61 skarg czeka na rozpatrzenie. Część partii politycznych domaga się powtórzenia całego procesu głosowania.
Wątpliwości dotyczące wyborów najprawdopodobniej doprowadzą do eskalacji konfliktów pomiędzy partiami politycznymi i uniemożliwią utworzenie stabilnego rządu. Będzie to poważnym wyzwaniem dla UE, która miała ambicje odegrania głównej roli w stabilizacji sytuacji w regionie poprzez nadzorowanie negocjacji kosowsko-serbskich w sprawie normalizacji relacji. <MarSz>