Analizy

Komisarz UE broni ukraińskiej opozycji

10–11 stycznia w Kijowie przebywał komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Štefan Füle. W czasie wizyty spotkał się z najważniejszymi przedstawicielami ukraińskich władz oraz opozycji. Wizyta świadczy o rosnącym zaniepokojeniu Brukseli coraz wyraźniejszymi tendencjami autorytarnymi na Ukrainie oraz o obawach, czy Ukraina faktycznie jest zainteresowana integracją gospodarczą z UE.
Füle spotkał się z m.in. z prezydentem Wiktorem Janukowyczem oraz premierem Mykołą Azarowem. Rozmowy dotyczyły przygotowań do kolejnej rundy negocjacji o pogłębionej strefie wolnego handlu (SWH+). Bruksela chciałaby je zakończyć jeszcze w tym roku, natomiast Ukraina wysyła w tej kwestii sprzeczne sygnały, sugerując możliwość zacieśniania integracji gospodarczej z Rosją. 5 stycznia wicepremier Andrij Klujew zapowiedział zawarcie nowego porozumienia o strefie wolnego handlu w ramach WNP. Choć może to być wstępem do dalszej integracji pod egidą Rosji, jednak prawdopodobnie jest sposobem nacisku na UE w celu uzyskania ustępstw w negocjacjach o SWH+.
Komisarz spotkał się również z byłą premier Julią Tymoszenko. W czasie całej wizyty otwarcie podnosił kwestię nękania przedstawicieli opozycji (11 stycznia prokuratura generalna rozpoczęła kolejne śledztwo o naruszenia finansowe w rządzie Tymoszenko), przyznając, że władze ukraińskie stosują „wybiórczą sprawiedliwość”. <smat>