Analizy

Kazachstan: Rusza budowa drugiego odcinka gazociągu Azja Centralna–Chiny

21 grudnia w Aktobe KazTransGas i CNPC zainaugurowały budowę drugiego odcinka gazociągu Azja Centralna–Chiny. Gazociąg Beineu–Szymkent połączy kazachstańskie złoża na wybrzeżu Morza Kaspijskiego z południową częścią kraju. Projekt ma duże znaczenie dla Kazachstanu – nie tylko zmniejsza jego zależność od dostaw gazu z Uzbekistanu, lecz również pozwala na eksport kazachstańskiego surowca do Chin. 

Gazociąg ma mieć docelowo 1475 km długości, przepustowość 10 mld m3 z możliwością zwiększenia do 15 mld m3. W Szymkencie ma się łączyć z działającym od roku I odcinkiem gazociągu Azja Centralna–Chiny (z Turkmenistanu przez Uzbekistan i Kazachstan do Chin). Koszty projektu (2,7–3 mld USD) mają podzielić między siebie tworzące joint venture KazTransGas i CNPC. Pierwszy etap budowy ma zostać zakończony pod koniec 2012 roku, finalizacja projektu ma nastąpić w latach 2014–2015.
Z punktu widzenia Kazachstanu podstawowym celem budowy gazociągu Beineu–Szymkent jest umożliwienie dostaw gazu z kazachstańskich złóż do południowej części kraju, pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego tego regionu, dotychczas zależnego od dostaw z Uzbekistanu. Jednocześnie połączenie nowego gazociągu z gazociągiem Azja Centralna–Chiny w dalszej perspektywie pozwoli również na eksport kazachstańskiego surowca do Chin i tym samym zmniejszenie zależności od Rosji – obecnie jedynego importera kazaskiego surowca. <wol>