Analizy

Praga wygrała walkę o Galileo

10 grudnia Rada UE ds. konkurencji podjęła decyzję o umieszczeniu w Pradze centrali administracyjnej europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Zwycięstwo Pragi, która konkurowała z holenderskim Noordwijk, jest dużym sukcesem czeskiej dyplomacji i zwiększa prestiż Czech, w których dotychczas nie było siedziby żadnej z unijnych agencji.
Negocjacje nad wyborem nowej siedziby dla Europejskiego Administratora Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GSA) zarządzającej projektem Galileo trwały pięć lat. Czeska kandydatura, która początkowo konkurowała z 11 innymi, zdobyła poparcie 22 członków COREPER, a 10 grudnia o lokalizacji w Pradze jednomyślnie zadecydowała Rada UE.
Ambitnym celem Galileo – wspólnego projektu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – jest wybudowanie europejskiego systemu nawigacji, niezależnego od amerykańskiego systemu GPS, skutecznie konkurującego także z powstającym rosyjskim systemem GLONASS. Galileo jest obecnie w początkowym stadium rozwoju, z planowanych trzydziestu satelitów funkcjonują dwa. GSA odpowiada przede wszystkim za kwestie finansowe wartego 3,5 mld euro projektu, współpracę z firmami, bezpieczeństwo systemu oraz jego dalszy rozwój.
Umieszczenie centrali administracyjnej Galileo w Pradze, o co konsekwentnie zabiegały kolejne czeskie rządy, jest szeroko komentowane w Czechach jako poważny sukces międzynarodowy. Część czeskich polityków upatruje w tym także szansę dla czeskich przedsiębiorstw. Możliwość zysków i dostępu do nowych technologii będą jednak ograniczone, biorąc pod uwagę fakt, że za stronę techniczną projektu odpowiada ESA z centralą w Paryżu. Działalność praskiej siedziby GSA ma się rozpocząć w ciągu dwóch lat. Wielokrotnie przekładana data uruchomienia systemu Galileo wyznaczona jest na 2014 rok. <grosz>