Analizy

Mundial 2018 – sukces Rosji

2 grudnia Komitet Wykonawczy FIFA powierzył Rosji organizację mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 roku. Decyzja jest bardzo znaczącym prestiżowym sukcesem Moskwy – tym większym, że w 2014 roku rosyjskie Soczi gościć będzie zimowe igrzyska olimpijskie. Przygotowania do mundialu będą silnym impulsem, mogącym pobudzić rosyjską gospodarkę.
Mistrzostwa mają odbywać się jedynie w europejskiej części Rosji. Moskwa zapowiedziała zbudowanie 16 stadionów w 13 miastach, m.in. w Moskwie, Petersburgu, Kaliningradzie i Jekaterynburgu. Premier Władimir Putin oszacował, że będą one kosztować w sumie około 10 mld USD i wyraził nadzieję, że część kosztów pokryje prywatny biznes (rosyjskie media spekulują, że budowę stadionu pod Moskwą na 45 tys. miejsc sfinansować ma oligarcha Roman Abramowicz). Znacznie większe środki pochłonie z pewnością budowa niezbędnej infrastruktury: autostrad, szybkiej kolei, a także dworców, lotnisk, bazy hotelowej itp.
Oczekiwany w związku z mundialem boom budowlany może pobudzić rosyjską gospodarkę w stopniu większym niż zimowa olimpiada w Soczi (ograniczona do samego miasta i okolic). Z drugiej strony, inwestycje mogą stwarzać wiele okazji do nadużyć – począwszy od sposobu wyłaniania wykonawców poszczególnych obiektów przez proces wywłaszczania terenów przeznaczonych pod budowę, a skończywszy na obliczaniu kosztów materiałów budowlanych i robocizny. <GÓR>