Analizy

Spotkanie Rachmon – Putin: Krok w stronę poprawy stosunków?

25 listopada przy okazji szczytu szefów rządów Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Duszanbe doszło do spotkania prezydenta Tadżykistanu Emomali Rachmona z premierem Rosji Władimirem Putinem. Tematem rozmów było zapewne przekazanie siłom powietrznym FR bazy lotniczej Ajni pod Duszanbe w zamian za rosyjskie inwestycje w hydroenergetykę. Pomimo braku konkretnych rezultatów (nie podpisano żadnych dokumentów), spotkanie poprawia – złą w ostatnim czasie – atmosferę między obu krajami. Potwierdza także, że Rosja nie rezygnuje z umocnienia swojej obecności wojskowej w regionie.
Z perspektywy Duszanbe do spotkania doszło w ważnym momencie; od końca sierpnia sytuacja wewnętrzna w kraju pozostaje niestabilna (ucieczka z więzienia dużej grupy przeciwników reżimu, ataki na siły rządowe we wschodniej części kraju), trwa także spór z sąsiednim Uzbekistanem blokującym kolejowy tranzyt ładunków do Tadżykistanu. Złe stosunki z Rosją, przekładające się na konkretne „karne” decyzje Moskwy (wysokie cła eksportowe na paliwo dla Tadżykistanu, ograniczenia napływu tadżyckich gastarbeiterów) dodatkowo osłabiały pozycję prezydenta Rachmona.
Spotkanie pokazało, że Rosja gotowa jest wycofać część sankcji (sugestia możliwości zniesienia ceł) i powrócić do rozmów o inwestycjach w Tadżykistanie, oczekuje jednak w zamian pełnej lojalności, spłaty zadłużenia oraz prawa zwiększenia obecności wojskowej w kraju. Strony nie osiągnęły dotąd porozumienia co do warunków współpracy. <MMat>