Analizy

Rosyjski holding uranowy ARMZ przejmuje kanadyjską spółkę Uranium One

24 listopada amerykańska Komisja Regulacja Energetyki Jądrowej podjęła decyzję o wydaniu zgody rosyjskiemu holdingowi uranowemu Atomredmetzołoto (ARMZ) na zwiększenie z 23% do 51% udziałów w kanadyjskiej firmie Uranium One (U1), kontrolującej złoża uranu w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kazachstanie, RPA i Australii. Otwiera to drogę do przejęcia przez ARMZ kontroli nad U1, co zwiększy udział rosyjskiej firmy (z około 9 do 11,7%) w strategicznym sektorze wydobycia uranu na świecie.
ARMZ, spółka córka rosyjskiego koncernu państwowego Rosatom, zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem wydobycia uranu. Aby zapewnić odpowiednią ilość surowca na potrzeby wewnątrzrosyjskie i projekty zagraniczne Rosatomu, w 2008 roku AMRZ podjął aktywną ekspansję zagraniczną (m.in. w Namibii i Mongolii). W czerwcu br. firma podpisała umowę o zwiększeniu do 51% udziałów w Uranium One w zamian za 610 mln USD i przekazanie udziałów w dwóch spółkach wydobywających uran w Kazachstanie. Dla zamknięcia transakcji potrzebna była jednak zgoda urzędów nadzoru wszystkich państw, w których U1 posiada aktywa. Jako ostatni pozytywną decyzję wydał urząd amerykański, pomimo prób zablokowania transakcji przez kilku kongresmanów, powołujących się na względy bezpieczeństwa.
Przejęcie przez ARMZ kontroli nad Uranium One jest dużym sukcesem rosyjskiego holdingu i pokazuje, jak wielkie znaczenie ma dla Rosji wchodzenie w zagraniczne złoża uranu (w 2009 roku ARMZ został dokapitalizowany sumą 1,6 mld USD z budżetu). <WojK>