Analizy

Gruzja: Pierwsze spotkanie Obama–Saakaszwili

19 listopada w Lizbonie w czasie szczytu NATO doszło do spotkania prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwili, pierwszego od objęcia urzędu przez Obamę w styczniu 2009 roku. Długo wyczekiwane spotkanie oraz wyrażone przez prezydenta USA mocne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji zostało przyjęte przez Tbilisi z dużą satysfakcją. Gruzja ma nadzieję na rozszerzenie zakresu współpracy z USA oraz przełamanie dystansu w stosunku Zachodu wobec Tbilisi, jaki pojawił się po wojnie rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku.
Spotkanie prezydentów było poświęcone „dalszemu umacnianiu stosunków bilateralnych i zwiększeniu poziomu współpracy”. W trakcie spotkania Barack Obama podziękował Gruzji za znaczące zaangażowanie w Afganistanie oraz - wedle relacji gruzińskiego MSZ - wyraził aprobatę dla przeprowadzonych w kraju reform politycznych, gospodarczych i w sferze bezpieczeństwa.
Strona gruzińska od dawna zabiegała o spotkanie Saakaszwilego z Obamą. Doszło ono do skutku niemal dwa lata po objęciu urzędu przez prezydenta USA, co jest świadectwem znaczącego zmniejszenia poparcia Waszyngtonu po wojnie 2008 roku. Fakt, że spotkanie wreszcie się odbyło, jest dla Tbilisi najważniejszym wydarzeniem szczytu w Lizbonie, umacniającym pozycję prezydenta Saakaszwilego na arenie zewnętrznej i wewnętrznej i dającym nadzieję na choćby częściowy powrót do poziomu współpracy amerykańsko-gruzińskiej sprzed sierpnia 2008. <MMat>