Analizy

Niemcy: Bundestag przyjął kluczową reformę systemu opieki zdrowotnej

12 listopada Bundestag przegłosował przyjęcie reformy systemu opieki zdrowotnej. Ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2011 roku, zwiększy obciążenie obywateli kosztami leczenia, co w dłuższej perspektywie ma zmniejszyć deficyt kas chorych o kilka miliardów euro. Ustawa to jeden z najważniejszych elementów reformy państwa opiekuńczego, której przeprowadzenie jest niezbędne ze względu na starzejące się społeczeństwo Niemiec. Decyzja Bundestagu jest sukcesem rządu Angeli Merkel, który w umowie koalicyjnej wymienił zreformowanie systemu opieki zdrowotnej wśród priorytetów swojej pracy.
Opracowana przez ministra zdrowia Philippa Rösslera (FDP) reforma zakłada m.in. zwiększenie odprowadzanej od dochodu składki na ubezpieczenie zdrowotne i zamrożenie tej części składki, którą odprowadzają pracodawcy. Pozwala również na obciążenie pacjentów przez kasy chorych niezależną od wysokości dochodów dodatkową opłatą ryczałtową, jeśli pieniądze zebrane z regularnych składek nie wystarczą na pokrycie kosztów pracy kas.
Niemiecki system opieki zdrowotnej już teraz boryka się z deficytem 11 mld euro, odbijającym się na jakości świadczeń, a nawet prowadzącym do bankructw kas chorych. Przewidywany w kolejnych latach wzrost zadłużenia spowodowałby dalsze utrudnienia w dostępie pacjentów do opieki zdrowotnej. Reforma od początku wywoływała ostrą krytykę opozycji, określającej ją jako wstęp do całkowitej prywatyzacji służby zdrowia i krok ku pogłębieniu różnic społecznych. Była ona także elementem rozgrywki politycznej między koalicyjnymi FDP i CSU, która przez długi czas blokowała projekt liberalnego ministra zdrowia. Przeforsowanie ustawy ma szczególne znaczenie dla rządu Angeli Merkel, jest bowiem pierwszą z zapowiadanych kluczowych reform, którą udało się mu wprowadzić w życie. <zawil>