Analizy

Gruzja zacieśnia stosunki z Iranem

3–4 listopada przebywał w Gruzji minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mottaki. Najważniejszym efektem wizyty było podpisanie umowy o ruchu bezwizowym, otwarcie irańskiego konsulatu w Batumi oraz regularnego połączenia lotniczego Tbilisi–Teheran. Rozwijanie stosunków z Iranem, nie należącym dotąd do pierwszoplanowych partnerów handlowych Gruzji (41 mln USD wymiany handlowej w ciągu 9 miesięcy br.) jest ze strony Tbilisi przejawem dążeń do dywersyfikacji dotychczasowej polityki zagranicznej.
Stosunki gruzińsko-irańskie zostały zamrożone, po tym jak Gruzja wydała w 2008 roku USA irańskiego obywatela. Dodatkową przeszkodą z perspektywy Teheranu były złe stosunki rosyjsko-gruzińskie. Ochłodzenie na linii Teheran–Moskwa zmniejszyło znaczenie tego czynnika.
Zacieśnianie relacji z Iranem, pomimo skrajnie napiętych stosunków między Waszyngtonem a Teheranem, jest przejawem rozczarowania słabnącym z perspektywy Tbilisi zainteresowaniem Zachodu Gruzją oraz dążeniem do rozszerzenia pola politycznego manewru w regionie. Pomimo deklaracji gruzińskiego MSZ, że celem Tbilisi jest wyłącznie rozwijanie współpracy gospodarczej i rozwój turystyki, Teheran jest dla Gruzji także pożądanym sojusznikiem politycznym, czego przejawem było m.in. wyrażone przez Mottakiego jednoznaczne poparcie dla integralności terytorialnej Gruzji. <MMat>