Analizy

Federacja Rosyjska: Szybka ekspansja Novateku

8 listopada Novatek, największa prywatna firma gazowa w Rosji, ogłosił kupno 51% akcji spółki Sibnieftiegaz, kontrolującej duże złoża gazowe w Jamało-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, planowane jako część zaplecza surowcowego gazociągu Nord Stream. Jest to kolejny w ostatnich tygodniach przykład szybkiej ekspansji Novateku, który dzięki świetnym kontaktom politycznym swojego największego akcjonariusza, Giennadija Timczenki, przejmuje znaczące aktywa i umacnia pozycję w rosyjskim sektorze gazowym.
Za 51% akcji Sibnieftiegazu (zapasy gazu 395 mld m3,wydobycie w br. sięgnie około 10 mld m3) Novatek zapłaci Gazprombankowi 1,5 mld USD. Ponadto we wrześniu br. joint venture Novateku i Gazpromniefti (strony mają po 50% udziałów) kupiło za 1,75 mld USD od Gazpromu 51% akcji spółki SiewierEnergia, kontrolującej złoża gazu (1,3 bln m3) i ropy (568 mln ton). 12 listopada firma poinformowała, że za 3 mln USD kupiła od niemieckiej firmy Knaube polską spółkę Intergaz-System, jednego z największych dystrybutorów gazu płynnego w południowo-wschodniej Polsce i właściciela szerokotorowego terminalu kolejowego.
Spektakularny rozwój Novateku i przejęcie szeregu aktywów w strategicznym sektorze gospodarki rosyjskiej nie byłoby możliwe bez wsparcia politycznego na Kremlu. Ekspansja firmy zaczęła się w 2009 roku, kiedy Giennadij Timczenko, uznawany za bliskiego znajomego premiera Władimira Putina, został jej głównym akcjonariuszem (kontroluje 23% akcji). Od tego czasu widoczna jest strategia przekształcania Novateku w silnego gracza na rosyjskim rynku gazowym. <WojK>