Analizy

Czechy: Prezydent Klaus z prywatną wizytą w Moskwie

11 listopada prezydent Czech Vaclav Klaus podczas prywatnej wizyty w Moskwie spotkał się z premierem Rosji Władimirem Putinem. Tematem ich rozmowy była czesko-rosyjska współpraca gospodarcza, przede wszystkim udział rosyjsko-czeskiego konsorcjum Atomstrojexport i Skoda JS (własność rosyjskiego koncernu OMZ) w przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej w czeskim Temelinie. Prezydent Vaclav Klaus konsekwentnie popiera rozwój czesko-rosyjskich kontaktów gospodarczych, ale jego stanowisko w sprawach polityki wobec Rosji nie zawsze pokrywa się ze stanowiskiem rządu.
Vaclav Klaus został zaproszony do Moskwy na uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych inwestorów zagranicznych w Rosji, organizowaną przez jeden z największych rosyjskich banków Alfa Bank wraz z Oxford Said Business School. Najważniejszym punktem wizyty czeskiego prezydenta w Moskwie było spotkanie z Władimirem Putinem. Czeski prezydent nie poparł wprost rosyjskich starań o wygranie wartego 14–20 mld euro przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej Temelin, ale jego zdaniem szereg czynników przemawia za wyborem konsorcjum rosyjsko-czeskiego. Przedmiotem przetargu, określanego jako największy w Europie, jest wybudowanie dwóch bloków jądrowych w elektrowni w Temelinie z opcją na budowę trzech dodatkowych bloków (najprawdopodobniej jednego w Dukovanach w Czechach i dwóch w Jaslovskich Bohunicach na Słowacji). Podczas wizyty prezydent Klaus spotkał się także z delegacją czołowych rosyjskich biznesmenów.
Czeski rząd nie skomentował wizyty, prawdopodobnie nie chcąc psuć dobrych relacji z prezydentem wspierającym rząd w jego działaniach reformatorskich. Centroprawicowy gabinet, który wybierze zwycięzcę przetargu na rozbudowę elektrowni Temelin w 2013 roku, z ostrożnością podchodzi do obecności rosyjskiego kapitału w czeskiej energetyce i dużą wagę przywiązuje do dywersyfikacji źródeł dostaw energii. <grosz>