Analizy

Wizyta prezydenta Serbii w Chorwacji – symboliczne pojednanie nad grobami

Prezydent Serbii Boris Tadić 4 listopada złożył nieoficjalną wizytę w Chorwacji. Wraz z chorwackim prezydentem Ivo Josipoviciem odwiedził groby chorwackich i serbskich ofiar wojny w latach 1991–1995. Wizyta ta wpisuje się w proces poprawy wzajemnych relacji, który po dwóch latach napięć został zainicjowany przez Ivo Josipovicia, sprawującego urząd prezydenta Chorwacji od lutego br.
Prezydenci złożyli hołd ofiarom wojny w miejscowości Ovczara koło Vukovaru. Była to pierwsza wizyta serbskiego prezydenta w miejscu, które jest dla Chorwatów symbolem okrucieństwa serbskich wojsk wobec ludności cywilnej w trakcie konfliktu na Bałkanach. Prezydent Tadić przeprosił za zbrodnie wojenne w miejscu masakry ponad 200 osób wywiezionych ze szpitala w Vukovarze po opanowaniu miasta przez Serbów w listopadzie 1991. Tadić i Josipović odwiedzili także groby serbskich ofiar w miejscowości Paulin Dvor. Wizyta miała przede wszystkim charakter symbolicznego pojednania obu narodów.
Omówieniu szczegółowych kwestii spornych w relacjach serbsko-chorwackich ma być poświęcona wizyta oficjalna prezydenta Tadicia w Chorwacji, planowana na koniec listopada. Serbię i Chorwację dzieli interpretacja działań obu krajów w trakcie wspólnej wojny w latach 1991–1995. Do spraw nierozwiązanych należy demarkacja granicy, sytuacja mniejszości narodowych, powrót uchodźców i rozliczenie zbrodni wojennych.
Relacje serbsko-chorwackie uległy pogorszeniu po uznaniu przez Zagrzeb niepodległości Kosowa w marcu 2008 roku. Na obserwowane od początku 2010 roku ocieplenie w relacjach obu państw złożyły się przyjazna wobec Serbii polityka prezydenta Josipovicia oraz postępy w procesie serbskich rozliczeń z dziedzictwem czasów wojny (m.in. wizyta prezydenta Tadicia w Srebrenicy). Wspólne uhonorowanie ofiar wojny wpłynie pozytywnie na wzajemne relacje i może ułatwić rozwiązywanie kwestii spornych w przyszłości. <MarSz>