Analizy

Węgry zabiegają o przychylność Pekinu i chińskich inwestorów

31 października–2 listopada z oficjalną wizytą w Chinach przebywał premier Węgier Viktor Orban. Węgry zabiegają o poszerzenie współpracy gospodarczej z Chinami, w tym o przyciągnięcie chińskich inwestycji. Chińskie przedsiębiorstwa zainteresowane są m.in. ekspansją w branży elektronicznej, chemicznej, bankowej oraz transporcie lotniczym.
Premier Viktor Orban gościł w Chinach na zaproszenie premiera Chin Wen Jiabao, z którym spotkał się w Szanghaju, odwiedzając przy tym wystawę Expo. Wizytę zdominowała tematyka gospodarcza. W trakcie rozmów poruszono m.in. kwestię zwiększenia zaangażowania największego chińskiego inwestora na Węgrzech – Wanhua Industrial Group. Dysponuje on 38% udziałów koncernie chemicznym BorsodChem (obecnego m.in. w Czechach i w Polsce – należy do niego Petrochemia-Blachownia) i rozważa możliwość przejęcia nad nim pełnej kontroli. Plany kolejnych inwestycji mają również obecni już na Węgrzech producenci sprzętu telekomunikacyjnego (ZTE, Huawei), a także linie lotnicze Hainan zainteresowane przejęciem węgierskiego przewoźnika Malev.
Chiny są jednym z ważniejszych partnerów gospodarczych Węgier. Wymiana handlowa z Chinami w 2009 roku wyniosła 7,7 mld USD, przy czym z 7,7-procentowym udziałem Chiny zajmują drugie miejsce w imporcie (za Niemcami i przed Rosją). Na Węgrzech już od lat 90. skupia się także znacząca część chińskich inwestycji w Europie Środkowej. Ich skumulowana wartość na Węgrzech do 2008 roku wyniosła 7,38 mld euro (wobec 8,3 mld euro w Polsce do 2009 roku).
Wizyta Viktora Orbana wpisuje się w realizację założeń polityki zagranicznej Węgier, obejmującej pogłębienie współpracy gospodarczej z Chinami. Węgry, intensyfikując te kontakty (jest to piąta od 2003 roku wizyta węgierskiego premiera w Chinach), konsekwentne unikają przy tym poruszania drażliwych tematów, takich jak ochrona praw człowieka czy status Tybetu. <boc>