Analizy

Niemcy przeciwko propagandzie islamistycznej w Internecie

19 października niemiecki federalny prokurator generalny wystąpił przed sądem w Monachium z oskarżeniem przeciwko ośmiu osobom, którym zarzucono wspieranie organizacji terrorystycznych poprzez propagowanie treści islamistycznych w języku niemieckim w Internecie. Jest to drugi proces w podobnej sprawie, a oba postępowania obrazują nowy element strategii niemieckich urzędów w przeciwdziałaniu aktywności środowiska islamistycznego w RFN.
Federalny prokurator generalny wystąpił z oskarżeniem przeciwko siedmiu obywatelom niemieckim i jednemu tureckiemu o wspieranie Al-Kaidy i Ansar-Al-Islam oraz o członkostwo w niemieckiej sekcji radykalnej organizacji Global Islamic Media Front. W latach 2006–2008 oskarżeni mieli propagować w Internecie idee dżihadu i nawoływać do przyłączania się do Al-Kaidy na niemieckich blogach i forach internetowych. W sierpniu br. prokuratura w Berlinie wystąpiła ponadto z oskarżeniem przeciwko trzem obywatelom RFN o finansowe wspieranie (na przełomie 2009/2010) zagranicznych organizacji terrorystycznych – Islamskiej Unii Dżihadu (IJU) i Niemieckich Talibańskich Mudżahedinów (DTM). Dwie z tych osób są ponadto oskarżane o rozprzestrzenianie propagandowych filmów wzywających do dżihadu oraz do przyłączenia się do IJU, DTM i Al-Kaidy. Ich proces rozpocznie się 5 listopada.
Powyższe procesy związane są z coraz częstszymi przypadkami wyjazdów obywateli RFN do obozów szkoleniowych dla terrorystów w Afganistanie i Pakistanie. Według niemieckich urzędów do zwiększenia liczby takich wyjazdów przyczynia się łatwy dostęp do islamistycznych materiałów propagandowych w języku niemieckim w Internecie. Rozpoczęcie postępowań przeciwko rozpowszechnianiu tego typu treści ma zmniejszyć zakres oddziaływania islamistycznej propagandy w języku niemieckim. <jus>