Analizy

Startuje budowa czeskiego odcinka odnogi Nord Streamu

14 października w czeskim Brandovie w Rudawach rozpoczęła się budowa gazociągu Gazela, którym przez terytorium Czech przesyłany ma być m.in. surowiec z gazociągu Nord Stream. Tranzytowy gazociąg o przepustowości 30–33 mld m3 rocznie będzie przesyłać gaz między Saksonią a Bawarią. W sytuacjach kryzysowych dostęp do surowca mają mieć również Czesi.

Inwestorem gazociągu jest czeska spółka NET4GAS, należąca do niemieckiej grupy RWE. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 400 mln euro, ma być zakończona w 2012 roku. Gazela łączy się na czesko-niemieckiej granicy z gazociągiem Opal, odnogą Nord Streamu, która biegnie od Bałtyku wzdłuż granicy z Polską. W czterech miejscach gazociąg Gazela będzie łączył się z czeską siecią przesyłową, co w sytuacjach kryzysowych ma umożliwić jego wykorzystanie również przez czeskich odbiorców. Przesył gazu przeważnie będzie się odbywać z północy na południe, możliwy ma być jednak również przesył w przeciwną stronę.
Gazociąg Gazela powiększy czeskie wpływy z obsługi tranzytu gazu i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Czech. Potencjalne zyski z jego wykorzystania mogą jednak ograniczyć straty, jakie w przypadku uruchomienia Nord Streamu przyniosłoby ewentualne zmniejszenie przesyłu gazociągiem Braterstwo. <grosz>