Analizy

Rosja zacieśnia współpracę wojskową z Izraelem

12 października rosyjska spółka Oboronprom (wchodząca w skład państwowej korporacji Rostiechnołogii) i izraelska spółka IAI podpisały kontrakt na dostawy i montaż w Rosji samolotów bezzałogowych (BSL). Umowa jest wyrazem zacieśnienia relacji rosyjsko-izraelskich. Jednocześnie należy oczekiwać kontynuacji dotychczasowej rosyjskiej polityki bliskowschodniej, której głównymi cechami są: dążenie Moskwy do odgrywania roli pośrednika w regionie i utrzymywania bliskich relacji ze wszystkimi istotnymi aktorami, w tym z krajami arabskimi i Iranem.
Wartość kontraktu została określona na 400 mln USD, jego realizacja ma zacząć się w roku 2011. Jeszcze w 2009 roku Rosja zakupiła w Izraelu kilkanaście BSL, ale warunkiem dalszej współpracy było utworzenie spółki joint venture i transfer technologii. We wrześniu 2010 roku podczas wizyty w Moskwie ministra obrony Izraela Ehuda Baraka obie strony podpisały pięcioletnią umowę o współpracy wojskowej. Poszerzeniu współpracy (dotychczas rosyjskie spółki współpracowały z Izraelem na rynkach krajów trzecich, m.in. w Indiach) sprzyja anulowanie przez Rosję kontraktu na dostawy systemów przeciwrakietowych S-300 do Iranu, o co Tel Awiw zabiegał od dawna. Porozumieniu nie przeszkodziły natomiast zapowiedzi realizacji przez Rosję kontraktu na dostawy do Syrii rakiet przeciwokrętowych.
Moskwa postrzega Izrael przede wszystkim jako potencjalnego dostawcę technologii wojskowych i cywilnych oraz stara się zapobiec nowym dostawom izraelskiego uzbrojenia do Gruzji. <MaK>