Analizy

Prezydent Turkmenistanu uczy się od Kataru

11–12 października prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhammedow przebywał w Katarze. Celem wizyty było m.in. zapoznanie się z katarskimi doświadczeniami w zakresie eksportu gazu w formie LNG. Współpraca z Katarem jest elementem prowadzonej od czasu objęcia rządów przez Berdymuhammedowa polityki zbliżenia z państwami arabskimi.
Katar, który jest znaczącym producentem gazu i największym na świecie eksporterem gazu w formie LNG, jest naturalnym wzorcem dla Turkmenistanu, który dąży do podniesienia poziomu eksportu tego surowca. Aszchabad także coraz poważniej rozważa eksport surowca w formie CNG przez Morze Kaspijskie, a także budowę odnogi do portu Gwadar w Pakistanie od projektowanego gazociągu TAPI (Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie). Taka modyfikacja projektu pozwoliłaby na eksport gazu LNG. Oprócz kwestii gazowych dyskutowano także udział Kataru w budowie pozostającego pod osobistym patronatem Berdymuhammedowa ekskluzywnego kompleksu turystycznego Awaza i możliwość wykorzystania katarskiego doświadczenia modernizacyjnego w Turkmenistanie.
 Podróż do Kataru oraz wcześniejsze wizyty w Arabii Saudyjskiej, Emiratach Arabskich czy Jordanii pokazują, że kraje arabskie są dla Turkmenistanu atrakcyjnym modelem rozwoju (co znalazło już wyraz w architekturze Aszchabadu). Jednocześnie dla krajów tych współpraca z Turkmenistanem wpisuje się w coraz wyraźniejszą tendencję zacieśniania więzi z Azją Centralną, w której lokowane jest coraz więcej arabskich inwestycji. <ola>